Vazektomi Prostat Kanserine Yol Açar Mı?

Vazektomi Nedir?

Vazektomi Nedir?
Vazektomi Nedir?

Vazektomi, testiste üretilen sperm hücrelerini taşıyan ve vaz deferens adı verilen kanalın, iki taraflı olarak kesilip bağlanması işlemidir. Vazektomi olan erkek, sürekli olarak kısır kalır, yani bir kadını gebe bırakamaz ve çocuk sahibi olma yeteneği ortadan kalkar.

Bu işlem, genellikle herhangi bir hastalık nedeniyle değil, bir doğum kontrol yöntemi olarak uygulanmaktadır. Ancak çok nadiren de olsa, idrarın sperm kanalları içerisine kaçmasına bağlı olarak gelişen ve sık tekrar eden testis ve epididim iltihabı geçiren hastalarda, diğer tedavi yöntemleri yetersiz kaldığı zaman da yapılmaktadır.

Vazektomi Nasıl Uygulanır? Erkekliğe Zarar Verir Mi?

Meni kanalının bağlanıp kesilmesi, geri dönüşü olmayan bir aile planlaması yöntemidir. Bu yüzden  ileride pişmanlık duyulmaması için dikkatli karar verilmelidir. Meni kanalının bağlanması işlemi çok küçük bir cerrahi işlemdir. Testislerin içinde bulunduğu skrotum adı verilen testis torbası derisi bölgesel olarak uyuşturulur. Uyuşturulan bölgeden küçük bir kesi yapılarak bir bir delik açılır. Açılan bu delikten vas deferens yani tohum kanalları bulunarak bağlanır ve kesilir. İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar sürer. Daha sonra açılan delik kapatılır, iyileştikten sonra deride hiç iz kalmaz.

vazektomi
Vazektomi prostat kanserine yol açar mı?

İşlem için hastanede yatmaya gerek yoktur, işlem bittikten sonra kişi hemen evine ya da işine dönebilir. İşlem yapıldıktan sonra, yaklaşık 3 ay kadar yine korunmak gerekir. Çünkü tohum kanallarında kalan ve henüz dışarı atılmamış olan erkek tohum hücreleri bulunur ve bunlar gebeliğe neden olabilir.

İşlemden bir süre sonra, sperm tahlili yapılarak menide erkek tohum hücresi olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer sayımda meni içerisinde hiç erkek tohum hücresi görülmüyorsa, korunmaya gerek yoktur.

Yapılan bu işlemin erkeklik üzerine yani penisin sertleşmesi ve cinsel istek üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Bu işlem sadece sadece fertiliteyi yani kişinin çocuk yapabilme potansiyelini engeller. Cinsel fonksiyonlarda bir soruna neden olmaz, yani penis ereksiyonu, cinsel ilişkiye girebilme ve boşalma aynen eskiden olduğu gibi devam eder.

Vazektomi Prostat Kanseri Riskini Artırır Mı?

Yapılan bazı eski çalışmalarda, meni kanalının bağlanmasının prostat kanseri riskini hafifçe arttırabileceği ifade edilmiştir. Yapılan daha güncel araştırmalarda ise vazektomi ile prostat kanseri arasında bir ilişki olmadığı gösterilmiştir. Vazektomi ile prostat kanseri arasında daha önceki çalışmalarda gösterilen ilişkinin; vazektominin prostat kanseri gelişimi üzerine olan biyolojik bir etkisinden ziyade, muhtemelen vazektomi olan kişilerde ürolojik muayene ve prostat kanseri taramalarının daha sık ve düzenli yapılmasından dolayı, prostat kanserinin saptanmasındaki artıştan kaynaklandığı düşünülmektedir.

1 yorum
  1. Necdet Aydemir diyor

    üretilen hücreler dışa atılmayınca toksik etki yapabilir bence

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.