Prostat İlaçları İktidarsızlık Yapar Mı?

Prostat ilaçları iktidarsızlık yapar mı? Prostat büyümesinin tedavisinde bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Prostat, erkeklerde bulunan bir salgı bezidir. Erkek üreme sisteminin bir parçasıdır.  Normalde prostat yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir.  Ağırlığı 20 gram kadardır. İdrar kesesinin hemen altında bulunan prostatın görevi, meni içerisindeki sperm hücrelerinin canlılığını sağlayan bir sıvı üretmektir. Bu sıvı aynı zamanda meninin akışkanlığını da sağlar.

Prostat Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Prostat büyümesi olan hastaların şikayetleri çok şiddetli değil se, hastanın yaşam kalitesini bozmuyorsa ilaç tedavisi önerilir. Hangi ilacın kullanılacağı;  hastanın şikayetlerine, prostat bezinin büyüklüğüne, hastanın genel sağlık durumuna ve kullandığı diğer ilaçlara bağlıdır.

Prostat Büyümesinde Kullanılan İlaçlar;

  • Bitkisel ilaçlar
  • Alfa-blokerler
  • 5 Alfa-redüktaz inhibitörleri (5ARI)
  • Muskarinik reseptör antagonistleri (MRA)
  • Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri (PDE5i)

Bu ilaç gruplarından her birinin farklı bir etki mekanizmaları ve farklı yan etkileri bulunmaktadır.  Bitkisel ilaçların prostat şikayetlerini nasıl giderdiği ve ne kadar etkin oldukları tam olarak bilinmez. Bitkisel ilaçların yan etkileri yok denecek kadar azdır.  Alfa-bloker grubu ilaçlar, prostat dokusundaki ve idrar kesesi boynundaki düz kasları gevşeterek etkili olur.  Bu kaslar gevşeyince idrar yapmak daha kolay olur.  5 alfa-redüktaz inhibitörleri (5ARI), prostat bezini küçülterek etkili olur. Muskarinik reseptör antagonistleri (MRA), idrar kesesinin normal dışı kasılmalarını önler. Genellikle aşırı aktif mesane tedavisinde kullanılan bu ilaçlar,  prostat büyümesine bağlı gelişen sıkışma hissini önlemede faydalıdır. Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri (PDE5I) ise normalde iktidarsızlık tedavisinde kullanılır. Bu ilaçlar, aynı zamanda prostat büyümesine bağlı geşişen bazı şikayetlerin düzelmesini de sağlar.

Prostat İlaçları İktidarsızlık Yapar Mı?

İktidarsızlık, penisin sertleşmemesi demektir. Penis, cinsel ilişkiyi sağlayacak kadar yeterli sertliğe ulaşmaz. Bazen de penis yeterli sertliğe ulaşır, ancak sertlik hali hemen kaybolur.  Bu her iki durum da iktidarsızlık olarak kabul edilir. Ancak erkekler bazen bu tür sorunları yaşayabilir. İktidarsızlık diyebilmek için, bu durumun sürekli olması gerekir.

Alfa-bloker gurubu ilaç kullanan ve cinsel olarak aktif erkeklerin en sık şikayetçi oldukları konu, kuru ejekülasyondur. Buna tıpta retrograd ejakülasyon denir.  Boşalma sırasında meni dışa fışkırmaz. Bu durum geçici bir yan etkidir. İlaç tedavi sonlandırıldığı zaman kaybolur. Ayrıca bu iktidarsızlık değildir.

5 Alfa-redüktaz inhibitörü olan ilaçların  en önemli yan etkisi cinsel fonksiyonlar üzerinedir. Bunlar; cinsel isteksizlik, peniste sertleşme bozukluğu ve boşalma ile sorunlardır. Bu yan etkiler, ilacın kesilmesi ile birlikte ortadan kaybolur.

Özetle; prostat ilaçları iktidarsızlık yapar mı? sorusunun cevabı; prostat büyümesinde kullanılan özellikle 5 alfa-redüktaz inhibitörleri, cinsel isteksizlik ve iktidarsızlığa neden olmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.