Prostat Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanseri nedenleri nelerdir? Hastalık neden kaynaklanır? Kimler prostat kanseri açısından risk altındadır? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin. Bu yazıda prostat kanseri için risk faktörleri ve prostat kanserinden korunma yolları ile ilgili yapılmış bilimsel çalışmalardaki görüşlere yer verilmiştir.

Prostat Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanserinin nedenleri ile ilgili bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalar gözden geçirildiğinde, prostat kanseri için en önemli ve değiştirilemez üç risk faktörü olduğu görülmektedir. Bunlar; yaşlanma, ırk ve ailede prostat kanseri öyküsünün olmasıdır.

Bu üç temel risk faktörünün dışında, prostat kanseri için başka risk faktörlerinin olduğu da görülmektedir. Bunlar ise meni kanallarının bağlanması (vazektomi), bel soğukluğu (gonore), prostat iltihabı (prostatit), obezite, diyabet, andorejen hormonu dengesizlikleri, sigara kullanımı ve beslenme şeklidir.

Prostat Kanseri Nedenleri: Risk Kimlerde Daha Fazladır?

Bazı durumlar prostat kanseri riskini arttırmaktadır. Prostat kanseri riskini arttıran durumları özetleyecek olursak;

İleri yaş prostat kanseri riskini artırmaktadır. Yaş artıkça bu risk de artmaktadır.

Siyah ırktan olmak da prostat kanser riskini artırır. Zencilerde beyazlara göre prostat kanseri daha sık görülür.

Amca ya da kardeş gibi ailede prostat kanserine yakalanmış bir kişinin olması da riski artırmaktadır.

Ailesinde meme kanseri olan kişiler prostat kanserine daha sık yakalanır.

Et ve süt gibi hayvansal yağ ve proteinden zengin gıdalarla beslenmek prostat kanser riskini artırır.

Androjen yani erkeklik hormonunun fazla olması da prostat kanseri oluşumunu hızlandırır.

Hareketsiz bir yaşam tarzı bir diğer risk faktörüdür.

Prostat Kanserinden Korunmak İçin Ne Yapmalı?

prostat kanserinden korunma
prostat kanserinden korunma

Prostat kanserinden korunmada, yukarıda bahsedilen değiştirilebilir risk faktörlerinden uzak durmalıdır. Yani hareketli bir yaşam tarzına ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Yine yapılan çalışmalarda prostat kanserinden korunmada, balık, turpgiller, domates ve soya tüketimi, nonsteroidal antiinflamatuar gurubu ağrı kesici ilaçlar, vitamin, statin ve aspirin kullanımı ve fiziksel aktivite artışı gibi faktörler ile prostat kanseri sıklığı arasında ters bir ilişki saptanmıştır.

Yukarıda prostat kanseri nedenleri ve korunmak için düzeltilebilir risk faktörlerini ortadan kaldırmak için neler yapılması gerektiği anlatıldı. Bir o kadar önemli olan da, prostat kanserinin erken tanısıdır. Bunun için belli bir yaştan sonra mutlaka düzenli olarak bir üroloji uzmanına gidilmeli ve kan PSA testi yaptırılmalıdır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.