Prostat Neden Büyür?

prostat neden büyür
İçindekiler

Prostat neden büyür? Diğer organlar büyümüyor da prostat niye büyüyor? Prostat, idrar torbasının hemen altında ve çıkışında bulunur. En önemli görevi meninin akışkanlığını sağlamaktır. Yaklaşık olarak ağırlığı 18-20 gramdır. Prostatın  içinden idrar kanalı geçmektedir.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat bezi yaşlanmayla birlikte hacim olarak büyümeye başlar. Prostatı büyüyen her erkekte aynı derecede belirtiler ortaya çıkmayabilir.  Bazı erkeklerde prostat içinden geçen idrar kanalına doğru, bazı erkeklerde ise idrar torbasının içine doğru büyür. İdrar kanalına doğru olan büyümede, büyüme çok olmasa bile,  işeme ile ilgili ciddi şikayetler ortaya çıkar. Prostatın idrar kesesine doğru büyüdüğü durumlarda ise prostat çok büyük bile olsa, idrar kanalına bası olmayacağı için işeme ile ilgili şikayetler olmayabilir.

Prostatın iyi huylu büyümesi erkeklerde oldukça sık görülen bir hastalıktır.  Prostat büyümesi ile prostat kanseri birbirinden farklı iki hastalıktır. Genellikle  yaşından sonra prostat bezinin yapısında bir takım değişiklikler başlar. Prostatın ortasından geçen idrar kanalının çevresindeki bezlerde büyüme görülür. Prostat büyümesi yaşlanmanın bir sonucu olup, hemen her erkekte görülür.  Ancak bu büyümenin hızı ve oluşan şikayetler tüm erkeklerde aynı değildir.

Prostat Neden Büyür?

Erkeklerde prostat, ergenliğin erken döneminde normalin iki katına çıkar.  25 yaşından sonra prostat bezindeki büyüme biraz daha hızlanır. 30’lu yaşlarda büyüme hızlanır ve yaşam boyunca sürer. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısında prostat büyümesi görülür. 60 yaşından  sonra bu oran %65, 80’li yaşlarda  %90’a çıkar.

Prostat büyümesinin kesin nedeni tam olarak bilinmemekte, ancak erkeklik hormonu (testosteron) ve östrojenin bu büyüme üzerine ciddi bir rolü bulunduğu düşünülmektedir. Prostat büyümesi, yaşlanmayla birlikte görülen hormonal dengelerdeki değişime bağlıdır. Belli bir yaştan sonra vücutta bulunan erkeklik ve kadınlık hormonları arasındaki dengede bir değişiklik olmaktadır. Bu hormonlara duyarlı olan prostat bezindeki hücreler,  dengenin bozulmasıyla birlikte büyümeye başlar.

Prostat Büyüklüğü Şikayetleri Arasında Bir İlişki Var Mı?

Şikayetlerin ortaya çıkmasında sadece prostatın büyüklüğü önemli değildir. Örneğin 40 gr büyüklüğündeki bir prostat yolu tıkayarak işemeye engel olurken, 120 gr büyüklüğündeki bir prostat yolu tıkamadığı için hiçbir şikayete yol açmayabilir.

Ayakta İşeme Prostat Büyümesine Neden Olur Mu?

Oturarak ya da ayakta işeme ile prostat büyümesi arasında bir ilişki yoktur. Ayakta işeme idrarın etrafa sıçraması gibi hijyenik problemlere ya da idrar torbasının tam olarak boşalmaması ve içeride artık idrar kalıyormuş gibi bir hisse neden olabilir, ancak prostat büyümesi üzerine bir etkisi yoktur.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru