Tamsulosin Nedir?

Tamsulosin Nedir?
İçindekiler

Tamsulosin, iyi huylu prostat büyümesi olan hastaların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu prostat ilacı, prostat ve mesane boynundaki kasları gevşeterek etkisini gösterir. Prostat ve mesane boynundaki düz kaslar gevşeyince idrar mesaneden daha kolay çıkar ve kişi daha rahat idrarını yapar. Tamsulosin alfa bloker grubu bir ilaçtır.

Tamsulosin Neden Kullanılır?

Bu ilaç prostat büyümesi olan erkeklerde prostat belirtilerini azaltmak ve idrara çıkmayı kolaylaştırmak için kullanılır. Kadınlarda veya çocuklarda kullanımı için FDA onaylı değildir.

Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tamsulosine karşı alerjisi olanlar bu ilacı kullanmamalıdır.

Alfuzosin (Xatral), doksazosin (Cardura), prazosin (Minipress), silodosin (Urorec) veya terazosin (Hytrin) gibi diğer benzer ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Özellikle ilk kullanmaya başladığında baş dönmesine veya bayılmaya neden olabilir. Bu dönemde araç kullanımı ya da makine kullanımı gibi dikkatli olmayı gerektiren herhangi bir şey yapmaktan kaçınmalıdır. Uzun süre ayakta durmaktan, aşırı egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır. Baş dönmesini önlemek için, oturma veya yatma pozisyonundan çok hızlı bir şekilde ayağa kalkmaktan kaçınılmalıdır.

Katarakt ameliyatı olacakların ameliyattan önce bu ilacı kullandıklarını doktoruna söylemesi gerekir.

Tamsulosin Nasıl Kullanılır?

Doktor tarafından size reçete edilmediği sürece ilacı kullanmayınız. Reçete edildiği şekilde kullanın. İlacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

İlaç genellikle günde bir kez, yemekten yaklaşık 30 dakika sonra alınır. İlacı her gün aynı saatte almaya çalışın. İlacı ezmeyin, çiğnemeyin veya içini açmayın. Kapsülü bütün olarak yutun.

Tamsulosin’in Yan Etkileri Nelerdir?

Tamsulosin kan basıncını düşürür. Özellikle ilk kullanmaya başladığınızda baş dönmesine veya bayılmaya neden olabilir. Şiddetli baş dönmeniz varsa veya kendinizi bayılacakmış gibi hissediyorsanız mutlaka doktorunuzu arayın.

Kusma, ishal, aşırı terleme, kalp hastalığı, diyaliz, az tuzlu diyet veya diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar kan basıncının düşmesine neden olur. Böyle bir durumunuz varsa bunu doktorunuza söyleyin.

Tamsulosin İçeren Prostat İlaçları Hangileridir?

Flomax 0,4 Mg MR 30 Kapsül

Floprost Mr 0,4 Mg Değiştirilmiş Salımlı 30 Sert Kapsül

floprost-tamsulosin
floprost-tamsulosin

Tamensu 0,4 Mg MR 30 Kapsul

Tamıdra Mr 0,4 Mg Degıstırılmıs Salımlı 30 Sert Kapsul

Tamprost Mr 0,4 Mg 30 Kapsül

Tamsumax Mr 0,4 Mg Degıstırılmıs Salımlı 30 Sert Kapsul

Uromax 0,4 Mg Mr Değiştirilmiş Salımlı 30 Sert Jelatin Kapsül

Uromax-0.4mg-tamsulosin
Uromax-0.4mg-tamsulosin

Uroprost Mr 0,4 Mg Degıstırılmıs Salımlı Sert Kapsul (30 Kapsul)

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru