Prostat Büyümesi

Prostat büyümesi, prostat bezinin iyi huylu olarak büyümesidir. Prostat bezi, erkeklerde mesanenin altında bulunan ve meni üretiminde rol oynayan bir organdır. Prostat büyümesi, genellikle 50 yaş üstü erkeklerde görülür.

Prostat büyümesinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, hormonların rol oynadığı düşünülmektedir. Prostat bezi, testosteron ve dihidrotestosteron (DHT) adı verilen hormonların etkisiyle büyür. Yaşlandıkça, testosteron seviyeleri azalırken DHT seviyeleri artar. Bu durum, prostat bezinin büyümesine neden olabilir.

Prostat büyümesi, idrar yollarını daraltarak idrar yapma ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar şunlardır:

Sık idrara çıkma
Gece idrara çıkma
İdrar yapmada zorlanma
İdrar akımının zayıflaması
İdrarda kan görülmesi
Prostat büyümesi olan erkeklerde, idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu tıkanıklığı ve böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Prostat büyümesinin tedavisi, belirtilerin şiddetine bağlı olarak değişir. Hafif belirtileri olan hastalarda, ilaç tedavisi veya yaşam tarzı değişiklikleri yeterli olabilir. Şiddetli belirtileri olan hastalarda, cerrahi tedavi gerekebilir.

Prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan ilaç türleri şunlardır:

Alfa blokerler: İdrar yollarını gevşeterek idrar akışını kolaylaştırır.
5-alfa redüktaz inhibitörleri: DHT üretimini azaltarak prostat büyümesini yavaşlatır.
Prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır:

Bol su içmek
Kafein ve alkolden kaçınmak
Sık sık küçük miktarlarda idrar yapmak
İdrar yapmayı ertelememek
Prostat büyümesi, erkeklerde yaygın görülen bir hastalıktır. Erken teşhis ve tedavi ile, belirtiler kontrol altına alınabilir ve komplikasyonlar önlenebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.