PSA Yüksekliği Kanser Midir?

PSA Yüksekliği Kanser Midir?
İçindekiler

PSA yüksekliği kanser midir? Kan PSA değeri yüksek olan bir kişi prostat kanserine mi yakalanmıştır? PSA yüksekliği, kan PSA değerinin olması gerekenden yüksek olması durumudur. PSA, erkeklerde prostat bezi tarafından üretilen bir enzimdir. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserler arasında bulunmaktadır. Tamamen tedavi edilmesi için, tüm kanser türlerinde olduğu gibi prostat kanserinin erken tanısı büyük önem taşımaktadır. Prostat kanseri, erken dönemde belirti vermeyen bir hastalıktır. Bu yüzden 50 yaşından sonra yılda 1 kez üroloji doktoruna muayene olmak gerekir. Prostat kanserinin erken tanısında prostat muayenesi ve kan PSA seviyesi önemlidir.

Prostat Spesifik Antijen (PSA) Nedir?

Kan PSA düzeyi, prostat kanseri erken tanısında, prostat kanserinin evreleme işleminde  ve tedavi sonrası dönemde izleminde önemli bir belirleyicidir.  Bir enzim olan PSA, prostat içindeki bezlerden ve kanallardan salgılanır. PSA, meninin akışkanlığının sağlanmasında da görevlidir. PSA testi için koldan kan numunesi alınır ve laboratuvara gönderilir. PSA testi için aç olmak gerekmez, test aç ya da tok karna ve  günün herhangi bir saatinde yapılabilir.

PSA Değeri Kaç Olmalıdır?

Kişinin kanser olmadığını garanti edebilecek bir PSA değeri yoktur.  PSA şu değerde ise kanserdir, şu değerde ise kanser değildir denilebilecek bir PSA değeri yoktur. Yani PSA değeri kaç olursa olsun kişide prostat kanseri olabilir. Bu yüzden mutlaka PSA testiyle birlikte prostat muayenesi de yapılmalıdır.

Genellikle çoğu hastane ve doktor tarafından PSA değerinin  4 ng/ml’nin altında olması normal değer, 4-10 ng/ml arası şüpheli, 10 ng/ml üzeri ise yüksek şüpheli olarak değerlendirilmektedir. Ancak son zamanlarda PSA eşik değerini 2.1 ng/ml olarak kabul edenler de bulunmaktadır.

Yapılan çalışmalarda, PSA değeri 1 ng/ml nin altında olduğunda bile %6.6 hastada prostat kanseri tespit edilmiştir. Bu oran  PSA: 3,1 – 4 ng/ml arasına ulaştığında  %27’dir.

PSA Yüksekliği Kanser Midir?

Kan PSA değerindeki yükselme, mutlaka o kişide kanser olduğu anlamına gelmez. Çünkü kanser dışı nedenlerden dolayı da PSA yükselebilir. Kandaki PSA düzeyi, prostat kanserinin dışında prostat büyümesi, prostatit (prostat iltihabı) ve prostat beslenmesinin bozulması (prostat infarktüsü) gibi durumlarda da yükselir.

Prostat kanseri dışında kan PSA düzeyinin yükseldiği başlıca durumlar şunlardır;

  • Prostat iltihabı (prostatit)
  • Prostat biyopsisi
  • Prostat enfarktüsü
  • Kapalı prostat ameliyatı (TUR Prostat)
  • Kapalı mesane kanseri ameliyatı (TUR Mesane)
  • İdrar tıkanıklığı
  • Prostatın çok iri olması
  • Ejekülasyon (Boşalma)
  • Cinsel ilişki
  • Prostat masajı

Sonuç olarak; her PSA yüksekliği prostat kanseri anlamına gelmez. PSA değerini yükselten, kanser dışı nedenler de bulunmaktadır. Ancak PSA düzeyi, prostat prostat kanserinin erken tanısında bize yol gösterir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru