Prostatit Hastalarında Görülen Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Prostatit hastalarında görülen cinsel sorunlar nelerdir? Prostatit, prostat dokusunun iltihaplanması durumudur ve akut ve kronik prostat iltihabı olmak üzere iki gruba ayrılır.  Hastalığın akut şekli, ani gelişir, daha şiddetli seyreder ve daha nadir görülür. En önemli belirtileri yüksek ateş, terleme, titreme, halsizlik, idrarda zorlanma ve idrar yapamamaktır. Kronik şekli ise daha hafif seyreder ve daha sık görülür. Konik prostat iltihabı daha çok genç erişkin erkeklerin hastalığıdır.

Prostatit Hastalarında Görülen Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Yapılan çalışmalarda, prostat iltihabı olan erkeklerin cinsel isteksizlik duydukları, sertleşme ve boşalma ile ilgili sorunlar yaşadıkları gösterilmiştir.

Yapılan bir çalışmada, prostat iltihabı olan 298 erkeğin cinsel yaşamları sorgulanmıştır. Çalışmaya katılan erkeklerin ortalama yaşı 42 olup, ortalama 2 yıldır prostatit hastasıydılar. Bu erkeklerin% 73’ünde cinsel sorunların olduğu görülmüştür. Cinsel fonksiyon bozukluğu olan bu kişilerin % 25’inde sadece sertleşme bozukluğu, % 33’ünde sadece boşalma ile ilgili sorunlar, %42’sinde ise her ikisinin mevcut olduğu tespit edilmiştir.

Cinsel İsteksizlik
Cinsel İstek Azlığı

Prostatit hastalığında idrar yollarında yanma, karnın alt bölgesinde ağrı, testislere ve makata vuran ağrı gibi şikayetler sık görülür. Bu şikayetlerin yanında boşalma sırasında ağrı, penisin sertleşmesini sağlamakta güçlük ya da sertliği yeterli süre koruyamama gibi sorunlar da görülmektedir.  Bunlar arasında en sık görüleni sertleşmeyi sağlamakta güçlüktür. Bunu cinsel istek azlığı ve boşalma sırasında görülen ağrı takip etmektedir.

Erken boşalma oldukça sık görülen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Yapılan çalışmalarda erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde kronik prostatitin daha sık olduğu gösterilmiştir. Bu yüzden erken boşalma sorunu olan erkekler kronik prostatit açısından değerlendirilmelidir.

Kanlı Meni
Kanlı Meni

Prostatitli erkeklerde en sık görülen yakınma, cinsel ilişki sırasında, boşalma anında ya da boşalttıktan sonra duyulan ağrıdır. Boşalma sırasında ağrı sorunu normal erkeklerde %1 oranında görülürken, prostatitli erkeklerde bu oran % 25-45’lere ulaşabilir. Ayrıca bu hastalarda kanlı meni de görülebilir. Bu duruma hemospermi adı verilir. Ağrı ve menide kan görülmesi erkekler için oldukça rahatsız edici ve stresli bir durumdur, sertleşme ve orgazm üzerine olumsuz yönde etkileri vardır.

Sertleşme sorunu, ağrılı ejekülasyon ve erken boşalma gibi cinsel fonksiyon bozukluğu yaşayan erkeklerde, altta yatan neden prostatit olabilir. Prostat iltihabının tedavi edilmesi ile birlikte, cinsel sorunlarda ortadan kalkacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.