Prostat Ne İşe Yarar?

Prostat Ne İşe Yarar?
İçindekiler

Prostat ne işe yarar? Prostat bir salgı bezidir ve erkeklerde idrar torbasının hemen altında bulunur. İdrar torbasındaki idrarın dışa atılımını sağlayan, idrar torbasındaki idrarın boşalmasını sağlayan üretra adı verilen idrar borusunu çevreler. Prostat gerek görünüm gerekse büyüklük olarak bir kestaneye benzer. Prostat bezi 40 yaşından itibaren büyümeye başlar. Prostatın iç tarafının fazla büyümesi sonucu idrar yapmada zorlanma gibi tıkanıklık belirtileri ortaya çıkar.

Prostat Ne İşe Yarar?

Meni Sıvısını Ürettir

meni
prostat meninin sıvı kısmını ürettir

Meni sperm hücrelerinden ve onları içinde barındıran bir sıvıdan oluşur. Prostat meninin sıvı olan kısmını üretir. Prostat salgısı alkali özelliktedir.  Meniye süt görünümünü verir.

Meniyi Önce Dondurur Sonra Eritir

menini akışkanlığı
prostat menini akışkanlığını sağlar

Prostat salgıladığı enzimlerle meniyi önce pıhtılaştırır, daha sonra ise pıhtılaşmanın erimesini sağlar. Böylece meni akışkanlığını korur.

Üremeye Yardımcı Olur

Prostat üremeye yardımcı olurdımcı olur
Prostat çocuk sahibi olmaya yardımcı olur

Prostat salgısı çiftlerin çocuk sahibi olmasında da önemli bir role sahiptir. Kadınlarda vajina asidik bir özelliktedir. Normalde sperm hücreleri asidik ortamda tahrip olurlar. Oysa prostat salgısı spermi alkali bir hale getirir. Aklali yapıdaki meni, kadın vajinasındaki asir ortamı nötr hale getirip ortamı dengeler. Böylece sper hücrelerinin tahrip olmasını önler.

Prostat Ne İşe Yarar? Meninin Kadına Tutunmasını Sağlar

Meniyi  önce pıhtılaştırıp dondurarak cinsel ilişki sonrasında kadın üreme sisteminde tutunmasını sağlar.
Ancak meni donuk iken sperm hücrelerinin hareketi kısıtlıdır. Daha sonra pıhtılaşmış meninin erimesini
sağlayarak sperm hücrelerine hareketlilik kazandırır

Meninin Dışa Fışkırmasını Sağlar

Prostat cinsel ilişki esnasında idrar torbasının ağzının kapanmasına yardımcı olur ve böylece meninin idrar torbasına kaçmasını önler ve dışarı fışkırmasını sağlar.

Prostat nedir? Prostat ne işe yarar? sorusunun cevabını yukarıda anlattım. Prostat kendisi küçük bir organ olmasına rağmen, bayağı bir işe yarıyormuş demek ki. Prostatın ne iş yaptığını özetleyecek olursak; meni sıvısının bir bölümünü oluşturur. Meni içindeki sperm hücrelerinin vajina içerisinde canlı kalmasını ve hareket edebilmesini sağlar.  Meniyi önce dondurarak kadın üreme sistemine tutunabilmesini sağlar. Aksi takdirde meni hazneye tutunamaz, dışarıya akar ve gebelik gerçekleşmezdi.

 

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru