Prostat Kanserinin Yayılma Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanserinin yayılma belirtileri nelerdir? Hastalığın yayıldığı nasıl anlaşılır? Prostat kanseri erkeklerde sık görülen bir kanserdir. Her 6 erkekten 1’i hayatı boyunca prostat kanserine yakalanır. Prostat erkeklerde bulunan bir organdır. Bu organ kadında bulunmaz. Prostat bez yapısında olup, erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Vücutta bulunduğu yer, idrar kesesinin hemen altındadır. Prostatın görevi, sperm hücrelerini koruyan bir sıvı üretmektir. Bu sıvı sayesinde spermler canlılığını korur.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri belirtileri, hastalığın evresine göre değişiklik gösterir. Prostat kanseri erken evrede herhangi bir belirti vermez. Prostat kanseri, prostat büyümesinden farklı bir hastalıktır. Prostat büyümesinde idrar yapma zorluğu, sık idrar çıkma gibi belirtiler görülür. Bu belirtiler prostat kanserinde erken evrede görülmez. Prostat bezini portakala benzetelim. Portakalın kabuğu prostatın dışına, meyve kısmı prostatın içine ve portakalın ortasındaki  boşluk ise, prostatın ortasından geçen idrar kanalına benzetilebilir. Prostat büyümesi, portakalın meyvesinin büyümesi, prostat kanseri ise kabuğun büyümesi gibi düşünülebilir. Prostat büyümesinde, idrar kanalı basıya uğrar ve idrar çıkmakta zorlanır. Kabuktan köken alan prostat kanserinde ise, ilk zamanlar idrar kanalına bası olmaz ve bu yüzden idrar yapma zorlukları görülmez.

Prostat Kanserinin Yayılma Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri erken evrede hiç bir belirti vermez. Belirtiler ortaya çıktığında hastalık artık ilerlemiştir. Bu yüzden prostat kanseri belirtileri ortaya çıktığı zaman, yani geç kalınmış prostat kanserinde, hasta bazı tedavi seçeneklerini kaybetmiş olur. Bundan dolayı hastalığın erken evrede tespit edilmesi, tedavinin başarısında önemidir. Erkeklerin 50 yaşından sonra yılda bir kez prostat muayenesi yaptırması gerekir. Birinci derece akrabalarında prostat kanseri olan erkeklerde ise, muayeneye 40 yaşında başlanmalıdır.

Prostat kanserinin yayılma belirtileri şunlardır;

Prostat kanseri tedavi edilmezse, en sık yayıldığı yerlerden biri kemiklerdir. Özellikle omurga ve leğen kemiklerine yayılmayı sever.  Bu durumda hastada bel ağrıları görülür. Hastalık başka kemiklere de yayıldıysa, yaygın kemik ağrıları olur.  Bazı hastalarda kemiklerde kırıklar oluşabilir.

Bel Ağrısı Prostat Kanserinin Geç Belirtilerindendir
Bel Ağrısı Prostat Kanserinin Geç Belirtilerindendir

Hastalık ilerlediğinde, kanser dokusu prostat ortasından  geçen idrar kanalına bası yapar. Bu durum idrar yapma güçlüğüne neden olur.  İdrar yapmada zorlanma, idrar tıkanıklığı, kanlı idrar görülebilir. İdrar akım hızında azalma olur.

Meni kanalları kanser hücrelerince istila edilince, menide kan görülür. Ayrıca boşalma sırasında ağrı olur. 

Kanlı Meni
Kanlı Meni

Prostat bezini işgal eden kanser dokusu, prostatın dışına çıkar. Buralardan geçen sertleşme sinirini istila eder. Bu durum sertleşme bozukluğuna neden olur.

Prostat Kanseri Belirtiler Sertleşme Bozukluğu
Prostat Kanseri Belirtiler Sertleşme Bozukluğu

Kanser dokusu nedeniyle büyüyen prostat bezi, makata doğru bası yapar. Bu durum kabızlığa neden olur.

Özetleyecek olursak;

Prostat kanseri erkeklerde sık görülen bir hastalıktır. Ancak ne yazık ki prostat kanseri sinsi seyreden bir hastalıktır.  Bu yüzden hastalığın tespiti, ancak düzenli yapılan muayeneler sonucu olur. Prostat kanserinin yayılma belirtileri ortaya çıktığında, hastalık ileri evrede olmuş olur. Bu her erkeğin belli bir yaştan sonra düzenli olarak üroloji doktoruna muayene olması gerekir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.