Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanserinin nedenleri nelerdir? Prostat kanserinin altında ne yatar? Prostat kanseri nedenlerinden önce size prostat kanseri hakkında kısa bir bilgi vermem gerekiyor. Prostat kanseri ya da tümörü, prostat bezinden kaynaklanan kanseridir.  Prostat sadece erkeklerde bulunur. Prostat bezinin kadınlardaki karşılığı Skene bezidir. Bu bezin kanalları idrar kanalına açılır. Bu bez kadın prostatı olarak da bilinir.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, prostat bezindeki hücrelerin kontrol dışı büyümesi sonucu ortaya çıkan bir kanserdir.  Erkeklerde en sık görülen kanserlerden biridir. Kanser hücreleri önce prostat içinde çoğalırlar, daha sonra tedavi edilmezlerse  büyümeye devam ederek prostat dışına ve başka organlara yayılım gösterirler.  Prostat kanseri, iyi huylu prostat bezi büyümesinden farklı bir hastalıktır. Prostat kanserinin kötü bir özelliği de erken dönemde belirti vermemesidir. Şikayetler daha geç dönemde ortaya çıkar. Hastalık yakın organlara, lenf bezlerine ve kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer bölgelerine sıçrayabilir. Prostat kanseri genel olarak yavaş seyirli bir hastalıktır, ancak bazı türleri oldukça agresif özellikte olabilir, kemik ve diğer organlara sıçrayabilir.

Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Yaşlanma

Prostat kanseri nedenleri arasında belki de en önemli ve bilinen nedenin ilerleyen yaş olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 50 yaşından sonra prostat kanseri riski belirgin olarak yükselmektedir. Bu nedenle ailede prostat kanseri olmayan kişilerde, 50 yaşından sonra kanda prostat spesifik antijen (PSA) testi ve parmakla prostat  muayene yapılmalıdır. Ailede prostat kanseri öyküsü var ise bu taramaların 40-45 yaşlarında yapılması önerilmektedir.

Irk

Irk, prostat kanseri için diğer risk faktörlerinden biridir. Prostat kanseri özellikle siyah ırkta daha sık görülmektedir.

Genetik Yatkınlık

Birinci derece akrabalarda prostat kanseri öyküsünün olması da bir diğer risk faktörüdür. Biraz önce bahsedildiği gibi böyle bir durum var ise tarama yaşı 40-45′ lere çekilmektedir.

Yağlı Gıdalarla Beslenme

Aşırı yağlı diyetle beslenme prostat kanseri için 2 kat risk artışına neden olmaktadır.

Sigara Kullanımı

Diğer bir neden sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklardır.

Kadmiyum

Akü sanayisinde kullanılan kadmiyum da prostat kanserinde risk artışına neden olduğu bilinmektedir.

Meni Kanallarının Bağlanması

Tartışmalı da olsa kısırlık elde etmek için yapılan iki taraflı sperm taşıma kanalının bağlanması (bilateral vazektomi) ameliyatının da prostat kanseri riskinde artışa neden olduğu düşünülmektedir.

Erkeklik Hormonu (Testosteron)

Ayrıca erkeklik hormonu (Testosteron) prostat kanserinin büyümesine neden olduğu bilinmektedir ve bu nedenle tedavisinde testosteron hormonunu baskılayıcı tedavi yaklaşımları kullanılmaktadır.

Özet olarak; prostat kanserinin nedenleri tam olarak belli olmasa da, bilinen bazı risk faktörleri vardır. Bunlar arasında yaşlanma en iyi bilinenidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.