Prostat Kanserine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Sünnetin Faydaları
İçindekiler

Prostat Kanserine İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

Prostat kanserine iyi gelen yiyecekler, prostat kanseri gelişimini engelleyen ya da prostat kanserine neden olmayan yiyeceklerdir. Peki böyle yiyecekler gerçekten var mıdır?

Prostat kanseri için kesin kanıtlanmış bir diyet şekli mevcut değildir.  Fakat yapılan çalışmalarda, yağlı diyetle beslenen kişilerde, yağsız diyet ile beslenenlere göre daha sık prostat kanseri görüldüğü bildirilmektedir. Yağ dokusunda üretilen leptin gibi bazı biyolojik maddeler nedeniyle aşırı kilo ile prostat kanseri arasında bir ilişki olduğu düşünülmüştür.  Bunu araştırmak için yapılan bazı çalışmalarda yağlı diyetle beslenenlerde prostat kanseri riskinin 2 kat arttığı bildirilmiştir.

Antioksidanların prostat kanserine karşı koruyucu etkisi de mevcuttur. Özellikle domateste bolca bulunan likopen, çilek, kiraz ve portakal gibi meyvelerde bulunan ve antioksidan bir madde olan C vitamini,  sebze, meyve ve deniz ürünlerinde bulunan selenyum, tahıllarda bulunan liflerin prostat kanserinden koruduğu düşünülmektedir.

Prostat Kanserini Önleyici Yiyecekler Nelerdir?

Selenyum İçeren Besinler

Selenyum, meyve ve sebzelerin çoğunda bulunur. Ayrıca deniz ürünleri, sarımsak ve yumurta gibi besinler  selenyum bakımından zengin olan yiyeceklerdir.

Çinko İçeren Besinler

Çinko, prostat kanseri oluşumunu önlemektedir. Kabuklu deniz ürünleri başta olmak üzere, fındık, süt ve baklagillerde bol miktarda çinko bulunmaktadır.

Yağ İçeriği Az Olan Proteinler

Az yağlı ve yağsız süt ve süt ürünleri, yağsız yoğurt, yumurta beyazı, tavuk, hindi, somon balığı ve ton balığı gibi beyaz etli proteinler ve mercimek ile fasulye gibi tahıl kaynaklı proteinler, prostat kanseri için faydalı etkiler göstermektedirler.

Likopen İçeren Besinler

Likopen, daha çok domates gibi kırmızı renkli sebze ve meyvelerde bulunur. En fazla domateste bulunan likopen, karpuz, pembe greyfurt, kuşburnu ve pembe guavanın içeriğinde de oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.

Tahıllar

Tahıllar bol miktarda lif içerirler ve protein açısından zengindirler. Prostat kanserine karşı koruyucu etkisi olan tahıllar, kanserli hücre ve tümörlerin daha fazla büyümesini ve yayılmasını azaltır.

Meyveler

Meyvelerin içerisinde farklı antioksidanlar bulunmaktadır. Bu yüzden, ne kadar farklı meyve tüketilirse, o kadar farklı türde antioksidan da vücuda alınmış olur. Farklı renklere sahip meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi, prostat kanserinin önlenmesi açısında önemlidir.

Meyvelerde bol bulunan antioksidan adı verilen bu maddeler, vücutta ortaya ve vücut için zararlı olan artık maddeleri (serbest radikaller) yok ederler. Antioksidanların bol bulunduğu  meyveler; kiraz, mango, çilek, kivi, üzüm, erik, karpuz, kavun, papaya, greyfurt ve portakal gibi meyvelerdir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru