Prostat Kanserine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Prostat kanserine iyi gelen besinler nelerdir?  Ne tür gıdalar alınmalı? İnsan vücudunda bulunan hücreler, vücudun gereksinimine göre bölünerek çoğalır. Hücreler görevlerini tamamladıktan sonra apoptosiz adı verilen programlı hücre ölümü ile vücut tarafından yok edilir. Eğer hücreler bir şekilde kontrolden çıkar ve vücudun ihtiyacı olmadığı halde bölünmeye devam ederse,  sayıları giderek artar ve dokuda büyüme meydana gelir. Dokudaki aşırı büyüme sonucu, tümör adı verilen kitle oluşur. Tümör dokusu iyi huylu ya da kötü huylu özellikte olabilir. Prostat kanseri de prostattan köken alan ve erkeklerde oldukça sık görülen bir kanser türüdür.

Prostat Kanserine İyi Gelen Besinler Hangileridir?

Lif oranı yüksek, yağ ve şeker oranı düşük olan gıdalarla beslenme belirli kanser türlerine ve diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi batı ülkelerinde erkeklerin prostat kanserine yakalanma oranı, Çin ve Japonya gibi doğu ülkelerindeki erkeklere göre daha yüksektir.   Bunun batı ülkelerinde yaşayanların diyetlerindeki yağ oranın yüksek, taze meyve ve sebze oranın ise düşük olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Asya ülkelerinde soya daha fazla tüketilmektedir. Soya ve soya ürünlerinde bitki östrojenleri adı verilen maddeler bulunmaktadır. Araştırmacılar, bitki östrojenlerinin prostat kanseri gelişimini önlediğine inanmaktadır, ancak bunun tam olarak doğrulanabilmesi için bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Süt ve yoğurtta bol olarak bulunan kalsiyumun fazla alınması da prostat kanseri riskini arttırabilir. Ancak, süt ürünlerini tamamen kesmemek de kemikler üzerine olumsuz yönde etki yapmaktadır.

Yapılan çalışmalar, domates ve ketçap gibi domates ürünlerin prostat kanserine karşı koruyucu olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, domates ve domates ürünlerin yüksek miktarda likopen adı verilen bir madde içermesi olabilir.

Özet olarak prostat kanserine iyi gelen besinler; lif oranı yüksek, yağ ve şeker oranı düşük olan gıdalar ve soya ve domates ürünlerinden zengin gıdalarla beslenmelidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.