Prostat Kanseri Neden Olur?

Prostat kanseri neden olur? Kimlerde daha sık görülür? Kimler prostat kanseri açısından risk altındadır? Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanserlerden biridir. Kansere bağlı ölümlerde ise akciğer kanserinden sonra ikinci sırada gelir. Prostat bezi yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir. İdrar kesesinin hemen altında olan prostatın içinden idrar kanalı geçmektedir. Kadınlarda prostat olup olmadığını merak ediyorsanız bununla ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim, tıklayın.

Prostat Kanseri Nedir? Neden Olur?

Prostat kanseri, prostat dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu otaya çıkar. Hastalık genellikle 65 yaş üstündeki erkeklerde görülür. Prostat kanserinin erken dönemlerinde hiçbir belirti görülmez. Farkına varılıp tedavi edilmez ise, prostat içindeki kanser zamanla büyüyerek idrar kanalına baskı yapar. Bu durumda hastada idrar yapmayla ilgili bazı şikayetler görülmeye başlar.  Tanı ve tedavide geç kalındığında, hastalık prostat kabuğunun dışına çıkarak etraf dokulara ve uzak organlara yayılım gösterebilir. Buna metastaz adı verilir.

Prostat Kanseri Neden Olur?

Prostat kanserinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalarda aşırı yağlı gıdalarla beslenme, bazı çevresel faktörler, genetik (kalıtsal veya ailevi) nedenlerin prostat kanseri gelişiminde rol oynadığı gösterilmiştir. Prostat kanser için kabul edilen en önemli risk faktörü yaşlılıktır. 50 yaşından sonra prostat kanseri gelişme riski giderek artmaktadır.

Prostat Kanseri Neden Olur? Risk Faktörleri Nelerdir?

Yaşlanma

Prostat kanserinin görülme sıklığı yaş ile birlikte artar. Eğer yeterince uzun yaşarsa, neredeyse her erkekte prostat kanseri gelişir. Hastalık 50 yaş altındaki erkeklerde daha nadir görülür.  Prostat kanserinin %85’i 65 yaşın üzerindeki erkeklerde görülür.  70 yaş üzeri erkeklerin yarısında, 90 yaş üzerindeki erkeklerin ise neredeyse tamamında, prostatta yapılan mikroskobik incelemede prostat kanseri tespit edilmektedir. Ancak, bazı erkeklerde çok daha erken yaşlarda prostat kanseri gelişebilir. Bunun nedeni tam olarak belli değildir.

Aile Öyküsü

prostat kanserinde aile öyküsü
prostat kanserinde aile öyküsü

Yapılan çalışmalarda, prostat kanseri hastalarının yaklaşık % 15’inde, birinci derece akrabalarının da prostat kanserine yakalandığı görülmüştür. Prostat kanseri oluşmasından sorumlu bazı gen grupları tespit edilmiştir.

Bunların yanı sıra, obezite ve sigara kullanımı da prostat kanseri için tanımlanan risk faktörleri arasındadır.

Irk

prostat kanseri neden olur-siyah ırkta daha sık görülür
prostat kanseri neden olur-siyah ırkta daha sık görülür

Siyah ırkta beyaz ırka göre prostat kanseri daha sık görülür.  Aynı zamanda siyah ırkta görülen prostat kanseri daha agresif yani yani daha kötü seyirlidir. Afrika kökenlilerde prostat kanseri gelişme riski daha yüksektir. Asya kökenliler bu açıdan daha düşük risk grubundadır.

Obezite

prostat kanseri neden olur-obezlerde sık görülür
prostat kanseri neden olur-obezlerde sık görülür

Obez yani şişman erkekler, prostat kanseri gelişimi açısından risk altındadırlar. Ayrıca obezite prostat kanserinin tedavi sürecini de zorlaştırmaktadır.

Beslenme Alışkanlığı

beslenme alışkanlığı ve prostat kanseri
beslenme alışkanlığı ve prostat kanseri

Aşırı kırmızı et tüketimi, yağlı gıdalar, meyve ve sebzelerde fakir diyetler, prostat kanseri gelişme riskini artırmaktadır.

Sonuç olarak, Prostat kanseri neden olur? sorusunun cevabı şu an için tam olarak net değil. Ancak  prostat kanseri gelişiminde bilinen en güçlü neden ilerleyen yaştır.

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.