Prostat Kanserinde Bitkisel Tedavinin Yeri Var Mı?

Prostat kanserinde bitkisel tedavinin yeri
İçindekiler

Prostat kanserinde bitkisel tedavinin yeri var mı? diye sorarsanız cevap hayır olur. Prostat kanseri için günümüzde kullanılan çok çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Erken evrede saptanan hastalarda aktif izlem olarak nitelenen düzenli takip protokolleri uygulandığı gibi, ameliyat ya da ışın tedavisi de uygulanan  tedavi yöntemleridir.

Daha ileri evredeki kanserlerde yine ameliyat uygulanabildiği gibi, ameliyat ile birlikte ışın tedavisi ya da ışın tedavisi ile birlikte hormon tedavileri uygulanabilmektedir. Kanser kan yoluyla ilerleyip kemik gibi uzak organlara metastaz (yayılım) yaptığında ise, ameliyat artık tedavi yöntemi olarak kullanılamaz. Bu aşamada en çok hormon tedavisi kullanılır. Kemik ağrılarını hafifletmek için ışın tedavisi uygulanabilir.

Prostat kanseri tedavisinde, hastalığın hiç bir aşamasında ispatlamış bitkisel tedavi ya da fitoterapi yöntemleri bulunmamaktadır.  Günlük pratikte hiçbir hastanın sadece bitkisel tedavi ile kanserle başa çıkması mümkün değildir. Ancak bazen hastalar tıbbi tedaviyi reddetmektedirler. Ancak bu hasta grubunda bitkisel tedavi bilimsel olarak faydası ispatlanmamış olsa da denenebilir.

Prostat Kanserinde Bitkisel Tedavinin Yeri Nedir?

Özellikle son zamanlarda oldukça yaygınlaşan yardımcı tıp yöntemleri ya da alternatif tıp yöntemleri adeta iki ucu keskin bir bıçak gibidir. Bilime dayalı olan tıbbi tedaviye ilave olarak kullanıldığında belki kısmi fayda  beklenilebilir, ancak bilime dayalı tıbbi tedavi kullanılmaz da, onun yerine bu tedaviler alternatif olarak düşünülürse bir çok kanser hastası, alması gereken tedaviyi zamanında alamadığı için, hastalığı ilerlemiş bir halde doktora gelmekte ve ne yazık ki iş işten geçmiş olmaktadır. Bu yüzden, bitkisel tedavi yöntemlerini ALTERNATİF TIP olarak düşünmek yerine, daha çok bir  YARDIMCI tedavi yöntemi olarak kabul etmek daha akıllıcadır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru