Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası Normal Yaşama Dönüş Nasıldır?

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası Normal Yaşama Ne Zaman Dönerim?
İçindekiler

Prostat kanseri ameliyatı sonrası normal yaşama dönüş, uygulanan ameliyatın türüne, hastanın hastanede kalış süresine, sondanın ne kadar takılı kalacağına ve iyileşmenin ne kadar sürede olacağına  göre değişir. Erkeklerde en sık görülen kanserlerden bir tanesi prostat kanseridir. Durum böyle olunca erkeklerin en sık karşılaştığı kanser ameliyatlarından biri de radikal prostatektomi dediğimiz kanser ameliyatıdır. Bu ameliyatın günümüzde açık cerrahi, laparoskopik ve robotik cerrahi  olmak üzere 3 uygulama şekli vardır.

Açık Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası Normal Yaşama Dönüş

acik-prostat-ameliyati
acik-prostat-ameliyati

Açık ameliyat sonrası iyileşme daha uzun sürmektedir. Özellikle idrar torbası ile idrar kanalı arasındaki prostatın çıkarılmasından sonra, idrar torbası ile kalan idrar kanalının yeniden birbirine dikilmesi ameliyatın en önemli safhasıdır. Çünkü mesane ve idrar kanalının birbirine iyice yapışması  1-2 ay gibi uzun bir süre alabilmektedir. Bu nedenle açık ameliyat uygulanan hastalarda ameliyat esnasında takılan sondanın en az 21 gün kadar durması gerekir.

Kapalı Prostat Kanseri Ameliyatından Sonra Normal Yaşama Dönüş

Laparoskopik ve robotik cerrahi yöntem ile uygulanan ameliyatta, yara yeri daha küçük olduğundan iyileşmesi de daha hızlıdır. Mesane ve idrar kanalının birleşmesi, açık ameliyata göre daha kolay ve daha iyi yapılabilmektedir.  Bu yüzden sonda daha kısa sürede alınır. Özellikle robotik cerrahide ameliyat sonrası 5. gün sonda alınabilir.

Robotik Radikal Prostatektomi’nin Avantajları

robotik-prostat-ameliyati
robotik-prostat-ameliyati

Robotik yöntemle yapılan prostat ameliyatında kesiler çok küçüktür. Bu yüzden hastanın iyileşmesi ve normal hayatına dönmesi daha çabuk olur. Prostat bezinin etrafında, idrar tutmadan sorumlu olan kaslar ve penisin sertleşmesini sağlayan damarlar ve sinirler bulunmaktadır. Robotik cerrahide dokular 3 boyutlu olarak ve 10 kat daha büyük görüldüğünden ve robotik kollarının sahip olduğu yüksek hareket kabiliyeti nedeniyle bu damar ve sinirler daha az zedelenir. Bu sayede ameliyat sonrası dönemde cinsel fonksiyonlar ve idrar tutma kontrolü daha erken dönemlerde sağlanabilmektedir.

Robotik radikal prostatektominin başlıca avantajları şunlardır;

Hastanın karnında büyük bir ameliyat yarası olmaz.

Ameliyat sonrası iyileşme süresi daha kısadır.

Günlük yaşantıya dönüşün daha hızlı ve kolay olur.

Daha iyi bir kanser kontrolü sağlanır.

Ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı olur.

İdrar kontrolü daha çabuk olur.

Özetle, prostat kanseri ameliyatı sonrası normal yaşama dönüş, uygulanan ameliyatın türüne göre değişir. Açık ameliyat yapılan hastalarda sondanın çıkarılması ortalama 21 gün iken robotik cerrahide 5. gün sonda alınabilir. Sondası alınan hasta artık normal hayatına dönebilir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru