Prostat Kanseri Ameliyatı Olan Kişilerde Ortaya Çıkan Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Prostat kanseri ameliyatı olan kişilerde, ameliyat sonrası dönemde bir takım cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Prostat kanserinin cerrahi tedavisinde prostat, meni kesesi ve meni kanalının bir bölümü çıkarılır. Bu işleme tıp dilinde radikal prostatektomi ameliyatı adı verilir. Bu ameliyat açık ya da kapalı yöntemlerle yapılabilir.

Penisin sertleşmesini sağlayan sinirler prostatın hemen yanından geçerek penise doğru uzanırlar. Bu yüzden prostat ameliyatında sertleşmeyi sağlayan bu sinirler zarar görebilir. Hastanın sertleşme sorunu yoksa ve cinsel olarak aktif ise, ameliyat sırasında bu sinirler korunmaya çalışılır. Ancak prostat içindeki kanser dokusu sinirlere yakın ise sinirleri korumak mümkün olmayabilir, aksi taktirde vücutta kanser dokusu bırakılmış olur.

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası Sertleşme Sorunu Neden Olur?

Radikal prostatektomi ameliyatı sırasında, eğer tümör dokusu prostat bezinin dışına çıkmamış, tamamen prostatın içinde kalmış ise,  ameliyat sırasında penisin sertleşmesini sağlayan sinirlere dokunulmamaya çalışır. Buna sinir koruyucu radikal prostatektomi denir. Sinir koruyucu radikal prostatektomi uygulanan hastalarda da ameliyat sonrasında geçici sertleşme sorunu yaşanabilir. Yaşanan bu sorunun nedeni ameliyat sırasında çok hassas olan sinirlerin gerilmesi sorucu oluşan ufak hasardır. Sinirlerdeki zedelenme sonucu penis kan damarlarına giden sinyallerde durma olur ve sertleşme sorunu yaşanır. Sinirlerin iyileşip tekrar eski haline dönmesi 2 yıl kadar sürebilir.

Sertleşme sorununa yol açan bir başka neden ise, penisin kanlanmasını sağlayan kan damarlarının da ameliyat sırasında zarar görmesidir. Bu durumda penis içine daha az kan gidecek ve penisin sertleşmesi zorlaşacaktır.

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası Meni Dışarı Neden Çıkmaz?

Prostat kanseri ameliyatı sonrasında karşılaşılan bir başka sorun ise meninin ilişki sırasında dışarı çıkmamasıdır. Bunun nedeni ameliyat sırasında meni kesesinin çıkarılmış olmasıdır. Eğer ameliyat sırasında sinirler korunduysa sertleşmenin daha çabuk düzelmesi için ameliyattan 15 gün sonra ağızdan PDE5 inhibitörleri adı verilen ilaçlar kullanılır. Bunun nedeni penise giden kan akımını artırmak ve penis dokusunun esneme yeteneğini kaybetmesini önlemektir. Aksi takdirde penisteki düz kaslar esnekliğini yitirir ve penis dokusunda büzüşme meydana gelebilir. Prostat kanseri ameliyatı olan hastalar genellikle ameliyattan sonra penis boylarında küçülme olduğundan yakınırlar.

Prostat kanseri ameliyatı sonrası ağızdan kullanılan sertleştirici ilaçlar ile sonuca ulaşılmazsa, bir sonraki adım penis içine yapılan ilaç enjeksiyonlarıdır. Vakum cihazları da kullanılabilir. Bular da işe yaramaz ise üçüncü basamak tedavi penil protez ameliyatıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.