Prostat Kaç Gram Olursa Ameliyat Gerekir?

Prostat Kaç Gram Olursa Ameliyat Gerekir?
İçindekiler

Prostat kaç gram olursa ameliyat gerekir? Prostat, erkeklerde bulunan ve  üreme sisteminin bir parçası olan yaklaşık 20 gr büyüklüğünde bir organdır. İdrar kesesinin hemen altında bulunur. Büyüklüğü yaklaşık bir kestane ya da ceviz kadardır.  Prostat bezinin ortasından üretra adı verilen idrar kanalı geçer. Üretra, idrar kesesindeki idrarın dışarı atılmasını sağlayan kanaldır.

Prostat Ne işe Yarar?

Kendisi küçük ancak yol açtığı sorunlar büyük olan prostatın ne işe yaradığını merak edenler olabilir. Prostatın asıl görevi meni sıvısını üretmek ve meninin akışkanlığını sağlamaktır. Ergenlik dönemine kadar prostat bir işe yaramaz. Ergenlik döneminden itibaren,  erkeklik hormonu olan testosteronun aktif hale gelmesiyle, prostat bezinde bir hareketlenme olur. Prostat bezi tarafından üretilen ve meni içine karışan sıvıda, spermin yumurtayı dölleme yeteneğini arttıran bazı maddeler bulunmaktadır. Ayrıca bu sıvı içerisinde yine idrar yolu enfeksiyonlarına karşı direncin artmasına yardımcı çinko bulunmaktadır.

Normal Prostat Kaç Gram Olmalı?

Prostatın büyüklüğü yaş ile birlikte değişkenlik gösterir. Ergenlik öncesi dönemde 18-20 gr olan prostat bezi, ergenlik dönemiyle birlikte büyümeye başlar.  Yukarıda da bahsettiğim gibi, prostat idrar kesesinin hemen çıkışında bulunan ve  idrar kanalını saran yaklaşık ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir.  Normal ağırlığı 20 gram civarındadır. Yaş ilerledikçe prostat bezinde hafif bir büyüme olabilir. 40 yaşında üzerinde 40 grama kadar olan prostat ağırlığı normal kabul edilir.

Prostat Kaç Gram Olursa Ameliyat Gerekir?

Aslında prostat bezinin büyüklüğü ile hastanın şikayetleri arasında sanıldığı gibi doğrudan bir ilişki yoktur. Bazen 30 gram olan prostat çok ciddi sıkıntılara neden olurken, 100 gram büyüklüğündeki prostat ise herhangi bir şikayete neden olmaz. Önemli olan büyüyen prostat dokusunun, ortasından geçen idrar kanalı üzerine bası yaparak kanalı tıkayıp tıkamamasına bağlıdır.

Prostattaki büyüme, prostatın ortasından geçen idrar kanalı etrafındaki bezlerden başlar. Büyüyen prostat dokusu, idrar kanalına doğru olursa, büyüme çok olmasa da idrar kanalını kapamaya yeter. Yani şikayetler daha şiddetli olur. Büyüme kanala doğru olmayıp prostat kabuğuna ya da idrar kesesine doğru olursa, prostat bezi çok iri bir hale gelse de, idrar kanalı kapanmayacağı için şikayetler olmaz ya da daha az olur.

Dolayısıyla, prostat büyümesinde prostatın büyüklüğü ile kişinin ameliyat olması gerekliliği arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Prostat büyümesinde tedavi hastanın şikayetlerinin derecesine göre belirlenir. Şikayetler çok fazla değilse öncelikle ilaç tedavisine gidilir. İlaç ile rahatlama olmaz ise prostat ameliyatı uygulanır. Uygulanacak olan prostat ameliyatını belirlemede, prostat büyüklüğü önemlidir. Genellikle 100 gr dan daha az olan prostatlarda TUR prostat ameliyatı yapılır. Ancak daha büyük olan prostatlarda açık ameliyat ya da HoLEP yöntemi uygulanabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru