Prostat İçin Faydalı Vitaminler ve Takviyeler Nelerdir?

Prostat için faydalı vitaminler ve takviyeler nelerdir? Prostat erkeklerde bulunan bir organdır. Bir salgı bezi olan prostat küçük bir organdır. Ancak erkek sağlığında çok önemli bir yere sahiptir. Belli bir yaşın üzerindeki erkeklerin çoğu, prostat sorunları ile uğraşır. Prostat hastalıkları dendiğinde prostat büyümesi, prostat kanseri ve prostatit akla gelir.

Prostat hastalıkları, prostat bezinden kaynaklanan hastalıklarıdır. Prostat, erkeklerde görülen sorunların önemli bir bölümünü oluşturur. Prostatın en sık görülen hastalıkları, prostat büyümesi, prostat kanseri ve prostatit yani prostat iltihabıdır. Büyüme ve kanser genellikle yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan hastalıklardır. Daha çok 50’li yaşlarda görülmeye başar. Prostatit ise genç erkeklerde daha sık görülmektedir.

Prostat Nedir?

Erkeklerdeki  üreme bezlerinden en büyüğü olan prostat, mesane yani idrar torbasının hemen altında yer alır. Üretranın (idrar kanalı) ilk parçasını çepeçevre sarar. prostatın ortasından idrar kanalı geçer. Prostat yaklaşık 20 gr ağırlığında olup bir ceviz büyüklüğündedir. Prostat içinde çok sayıda salgı bezleri mevcuttur ve bu bezler küçük boşaltım kanallarıyla idrar kanalına açılır. Prostat kas lifleri ve bez yapılarından oluşan bir organdır.

Prostat İçin Faydalı Vitaminler ve Takviyeler Nelerdir?

Prostat hastalıklarından korunmak için nelere dikkat etmelidir? Hangi vitaminler ve takviyeler prostat sağlığı için önemlidir? Prostat için faydalı  vitaminler ve takviyeler nelerdir?
Boron (Bor) besinlerde bulunan bir mineraldir. Araştırmalarda bor mineralinin prostat kanseri riskini azaltabildiği gösterilmiştir. Bor, PSA (Prostat Spesifik Antijen) adı verilen ve prostatta üretilen bir maddeyi baskılar ve hücre içi kalsiyum depolanmasını azaltır. Günlük alım miktarı 1-8 miligram kadardır.
D vitamini, hücrelerin çoğalmasını düzenleyerek kansere karşı koruyucu özelliği olan bir vitamindir. D vitamini, balık yağı, yumurta, süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Ancak bu besinler yoluyla elde edilen D vitamini,  miktar olarak yeterli olmaz. Bu yüzden yapılacak D vitamini takviyesi prostat kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Prostat İçin Sakıncalı Vitaminler ve Takviyeler Nelerdir?

 Selenyum ve E Vitamini takviyelerinden prostat sağlığı açısından kaçınmak gerekir. Selenyum ve E vitamini, prostat kanserine karşı koruma sağlamaz. Üstelik yapılan araştırmalar, aşırı dozda selenyum ve E vitamininin agresif prostat kanseri riskini artırabileceğini ortaya koymuştur.

Özet olarak, prostat için faydalı vitaminler ve takviyeler hakkında mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuzun bilgisi olmadan bu tür vitamin ve takviyeler kullanmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.