Prostat Hastalığında Bitkisel Tedavi Etkili Mi?

Prostat Hastalığında Bitkisel Tedavi
İçindekiler

Prostat hastalığında bitkisel tedavi etkili mi? Prostat büyümesinin tedavisinde bitkisel tedavi faydalı mıdır? gibi sorular oldukça merak edilen sorulardır. Prostat büyümesi özellikle 50 yaş üzerindeki erkekleri etkileyen bir hastalıktır. Prostat kanseri ile karıştırılmamalıdır. Prostat büyümesinde en sık görülen belirtiler idrar yapmada zorlanma, sık idrar çıkma ihtiyacı, idrarın tazyikinde azalma ve idrar yaptıktan sonra idrar kesesinin boşalmadığı hissidir. Bazen idrar tıkanıklığı olur ve kişi idrarını hiç yapamaz.

Prostat Büyümesi Tedavisi Nasıldır?

Prostat büyümesi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalık vaktinde tespit edilip tedavi edilmez ise,  sinsice ilerler ve böbrek yetmezliğine  yol açarak hastayı diyaliz tedavisine mahkum ederek ölüme kadar götürebilir. Hastalığın tedavisi, hastanın şikayetlerine ve prostatın büyüklüğüne göre değişir. Şikayetler kişiyi çok rahatsız etmeyecek derecede yani hafif ise prostat tedavisinde kullanılan ilaçlar tercih edilir. Bazen tedavide ilaçlar işe yaramayabilir. Bu gibi durumlarda prostat ameliyatı uygulanır. Prostat ameliyatı genellikle TUR-Prostat adı verilen kapalı yöntem ile gerçekleştirilir.

Prostat Hastalığında Bitkisel Tedavi Etkili Midir?

Fitoterapi yani bitkisel tedavi, prostat büyümesinin tedavisinde yapılan çalışmalarda klinik olarak etkisi gösterilmiş, bilimsel otoriteler tarafından kabul görmüş ve tedavi kılavuzlarında önerilmiş olan bir tedavi yöntemidir.  Afrika eriği ağacı bitkisi Pygeum, Sabal meyvesi olarak bilinen Saw Palmetto yağı ve kabak çekirdeği yağı gibi bitki ekstratlarının, prostat büyümesinde görülen idrar yapmadaki zorluğunu belirgin bir şekilde azalttığı gözlenmiştir.

Prostat hastalığında bitkisel tedavi dendiğinde kastedilen, aktardan alınıp kullanılan bitkiler değildir. Bu bitkiler doğru çevre koşullarında yetişmiş, bazı teknolojik yöntemler kullanılarak standardize edilmiş ve etkileri artırılmış takviye ürünlerdir. Avrupa Üroloji Birliği de bu fitoterapötik bitkisel ürünleri tedavi yöntemlerinde ilk basamak olarak önermektedir.

Bitkilerle tedavi dendiğinde halk arasında bir kafa karışıklığı oluşabilmektedir. Aktarlardan alınan bitkileri kullanmak ile fitoterapi aynı şey değildir ve arada çok fark vardır. Örneğin, kabak çekirdeğinin prostat hastalığına iyi geldiğine yönelik bir inanış vardır. Ancak kabak çekirdeği yiyerek tedavi görmek mümkün değildir. Çünkü kabak çekirdeğinin bu etkisi gösterebilmesi için kişinin 2-3 çuval kabak çekirdeği yemesi gerekir ki bu da mümkün değildir. Ayrıca, çekirdeğin kendisi değil, içindeki yağ etkili olmaktadır.

Fitoterapide kullanılan bitkiler belli koşullarda toplanır, saklanır ve ekstratları alınır. Daha sonra, bilimsel olarak test edilir ve onaylanır. Endüstriyel ve teknolojik bir takım aşamalardan geçtikten sonra en etkili olacak haline getirilir ve ilaç firmaları tarafından güvenilir bir şekilde üretilerek kullanıma sunulur.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru