Prostat Büyümesi Kansere Dönüşür Mü?

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü? sorusu hastalar tarafından çok sık sorulan bir sorudur. Prostat büyümesi ile prostat kanseri birbirinden tamamen farklı iki hastalıktır. Anacak gerek hastalar gerekse hasta yakınları tarafından en çok merak edilen konulardan biri, prostat büyümesinin kansere dönüşme ihtimalinin olup olmadığıdır.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi, erkeklerde yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan bir yaşlılık hastalığıdır. Tabi her erkekte prostat büyümesi şikayete neden olmayabilir. Şikayeti olmayan yaşlı erkeklerin prostatları incelense, prostat büyümesi olduğu görülür. Sorun büyüyen prostatın, içinden geçen idrar kanalı üzerine bası yapıp yapmadığıdır. İdrar kanalı üzerine büyüyen prostat bası yapıp kapatırsa şikayetler ortaya çıkar, yoksa herhangi bir şikayet görülmez. Bu nedenle prostatın büyümesi tek başına önemli değildir. Önemli olan idrar kanalının, mesanenin idrarı boşaltmasına engel oluşturacak şekilde tıkanmamasıdır.  Eğer prostatın ortasından başlayan büyüme,  hep prostatın dışına yani kabuğuna doğru ya da mesane içine doğru olursa hastada hiçbir şikayet görülmeyebilir.

Peki yaşlanınca prostat neden büyür? Bunun nedeni yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan  hormonal düzensizliktir. Değişen hormonal düzenin etkisiyle, prostat bezinde büyüme meydana gelir. Bu büyüme prostatın sadece iç bölgesindeki dokuda görülür.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri ise prostatın dış tarafında bulunan hücrelerden köken alır. Yine prostat büyümesi gibi yaşlanma en önemli risk faktörüdür. Yaşlı erkeklerde  sık görülen bir hastalıktır. Erken dönemde belirti vermez. Belli bir yaştan sonra düzenli üroloji doktoruna muayene olmalı ve kan PSA değeri ölçülmelidir.

Prostat Büyümesi Kansere Dönüşür Mü?

Prostat büyümesi ile ilgili  bilinmesi gereken en önemli konu, prostat büyümesi bir çeşit kanser değildir ve kanser gelişimine neden olmaz. Bunlar iki ayrı hastalıktır. Biri diğerinin nedeni değildir. Yani prostat büyümesi kesinlikle kansere dönüşmez. Bu iki hastalık tamamen ayrı mekanizmayla oluşan hastalıklardır. Ancak şunu unutmamak gerekir; bir kişide prostat büyümesi olsun ya da olmasın bir gün prostat kanseri gelişebilir.  Aynı prostatta hem iyi huylu prostat büyümesi hem de prostat kanseri aynı anda birlikte bulunabilir.

Bir diğer konu da, prostat büyümesi nedeniyle açık ya da kapalı ameliyat olmuş kişilerde, daha sonraki  dönemlerde prostat kanseri gelişebilir. Çünkü bu ameliyat sırasında prostatın tamamı değil, sadece ortası alınmakta yani prostatın kabuğu yerinde durmaktadır. Zaten prostat kanseri prostatın kabuk kısmından gelişmektedir.

Prostat büyümesiyle prostat kanserini ayırt etmek ancak bir üroloji doktoru tarafından yapılabilir.  Üroloji doktoru yapacağı prostat muayenesi ve kan PSA testi ile bu ayrımı yapabilir.

Özetleyecek olursak;

Yaşı ilerleyen erkekler arasında sık görülen “prostat büyümesi”, her erkekte görülen  prostat bezinin büyümesi durumudur.  Prostatın en sık görülen hastalığıdır. iyi huylu büyüme de denir. Prostat büyümesi hiç bir zaman prostat kanserine dönüşmez. Prostat kanseri ile prostat büyümesi ayrı iki hastalıktır. Her biri ayrı bir şekilde başlar ve devam eder.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.