Prostat Büyümesi İlaçla Tedavi Edilir Mi?

Prostat büyümesi ilaçla tedavi edilir mi? sorusunun cevabına geçmeden önce size prostat büyümesinin ne demek olduğunu anlatmam da fayda var. Prostat erkeklerde, idrar torbasının çıkışında bulunan bir salgı bezidir. Yaklaşık ağırlığı 20 gramdır. Tam ortasından idrar kanalı geçer. O yüzden prostat büyüdüğünde bu kanal sıkışır ve içinden idrar geçmesi zorlaşır. Bu duruma prostat büyümesi denir.

Prostat Neden Büyür?

Bu sorunun cevabı tam olarak belli değildir. Prostat bezi normalde ergenliğe kadar büyür ve hacmi iki katına kadar çıkar. Burada bahsettiğim büyüme bu değildir. Belli bir yaştan sonra tüm erkeklere prostat büyümeye başlar. Prostat büyümesinin sebepleri günümüzde halen tam olarak bilinmese de,  büyümede erkeklik hormonu olan testosteronun  ve kadınlık hormonu olan östrojenin rolünün olduğu düşünülmektedir.

Prostat Büyümesi İlaçla Tedavi Edilir Mi?

Prostat büyümesinde seçilecek olan  tedavisi yöntemi büyümenin derecesine ve hastanın şikayetlerine göre belirlenir.  Şunu baştan söylemekte fayda var; günümüzde kullanılan prostat ilaçların prostat büyümesini tedavi edici bir etkisi bulunmamaktadır. Prostat büyümesinde kullanılan ilaçlar, sadece hastaların şikayetlerini azaltmaya yöneliktir.

Prostat büyümesinde en sık kullanılan ilaç  grubu, “alfa bloker” adı verilen ilaçlardır. Eğer uygun hastada kullanılırsa, prostatın neden olduğu tıkanmayı iki hafta içinde rahatlatır.  Tansiyon düşüklüğü, göz kararması, meninin azalması gibi yan etkileri bulunabilmektedir. Son yıllarda bu ilaçların yan etkileri daha düşük olanları bulunmaktadır.

Bir diğer ilaç grubu  ise, büyüklüğü 40  gramın üzerinde olan prostatlarda kullanılan ve prostat bezini küçülterek etki gösteren  “5 alfa redüktaz inhibitörleri” denilen ilaç grubudur. Bu ilaçların etkinliği, ancak düzenli olarak kullanıldıklarında 6 ay sonra başlar.

Prostat büyümesi olan hasta, çok sık idrar gidiyorsa ve aşırı aktif mesane denilen durum varsa, tedaviye “anti-kolinerjik grubuilaçlar da eklenir.

Prostat büyümesi olan hastalarda, sertleşme ilacı olarak kullanılan  Fosfodiesteraz 5 inhibitörü grubu ilaçların düzenli kullanımı sonucu, işeme şikayetlerinin azaldığı görülmüştür. Bu yüzden prostat büyümesi olan hastalarda, bu grup ilaçlar da kullanılabilir.

Özellikle geceleri idrar gitmek için uykudan sık uyanan hastalar için de, böbreklerde süzülen kanın geri emilimini artırarak idrar üretimini  azaltan ilaçlar bulunmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.