Prostat Büyümesi Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam Nasıldır?

Prostat büyümesi ameliyatı sonrası cinsel yaşam nasıldır? İyi huylu prostat büyümesi, prostatın kanser olmayan büyümesidir. İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri birbirinden tamamen farklı iki hastalıktır.

Prostat, idrar kesesinin hemen altında bulunur ve tam ortasından üretra adı verilen idrar kanalı geçer. Üretra, idrar kesesi içindeki idrarın dışarıya boşaltılmasını sağlayan bir kanaldır. Belli bir yaştan sonra hormonal değişikliklerden dolayı, prostatın üretra etrafında bulunun hücrelerinde büyüme meydana gelir. Büyüyen prostat dokusu, prostatın içinden geçen idrar kanalı üzerine bası yaparak onu daraltır.  Ayrıca idrar kesesi boynuna doğru büyüyen prostat, idrar kesesinden idrar çıkışını zorlaştırır. İdrar kesesindeki idrar bazen tamamen dışarıya atılamaz hale gelir ve kişi idrar yapması mümkün olmaz.

Prostat büyümesinin en önemli belirtilerinden biri, idrar yapmakta zorluktur. Kişi, idrar kesesini tam olarak boşaltamaz ve idrar kesesinde artık idrar birikmeye başlar. İdrar kesesi, giderek miktarı artan bu artık idrarı dışarı atmak için daha çok çalışmaya başlar. Bir süre sonra artık idrar kesesi yorgun düşer ve gevşemeye başlar, idrar kesesinde divertikül adı verilen baloncuklar oluşur. İdrar kesesinin yorgun düşmesi ve içindeki idrarı dışarı atamaması sonucu, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, idrar kesesi iltihabı ve idrar kesesi içinde taş oluşumu görülebilir. Prostat büyümesi tedavi edilmez ise, bir süre sonra böbreklerde de bozulmalar başlar, kan üresi yükselir ve böbrek yetersizliği gelişebilir.

İyi huylu prostat büyümesi ameliyatı açık ya da kapalı ameliyat şeklinde uygulanır. Prostat büyüklüğü çok fazla ise açık prostat ameliyatı uygulanır. Yani göbek altından 5-6 cm uzunluğunda bir kesi ile girilerek prostata ulaşılır ve ameliyat gerçekleştirilir. Prostat büyüklüğü açık ameliyatı gerektirmeyecek kadar ise, TUR adı verilen kapalı prostat ameliyatı uygulanır. TUR ameliyatında ise penis ucundan özel bir alet ile girilir ve büyümüş olan prostat dokusu traşlanarak küçük parçacıklar halinde çıkarılır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam Nasıldır?

Gerek açık gerekse kapalı prostat ameliyatının penisin sertleşmesi, cinsel istek ve orgazm olma üzerine olumsuz bir etkisi yoktur.  Hasta eskiden olduğu gibi cinsel yaşamına devam edebilir.  Ancak ameliyat sırasında mesane boynu ve prostatın hemen arkasında bulunan meni kesesinin prostat içine açılan kanallarının ağzı tahrip olduğu için, meni dışarı fışkırmak yerine içeriye yani idrar kesesi içine akar. İyi huylu prostat ameliyatı olan kişilerin menisi dışarıya değil idrar kesesi içine fışkırır. Bu duruma retrograd ejakülasyon adı verilir. Her ne kadar meni dışarı doğru fışkırmasa da kişi yine eskisi gibi orgazm olur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.