Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat Belirtileri Nelerdir?
İçindekiler

Prostat belirtileri, prostat büyümesine bağlı ortaya çıkan ve kişiyi rahatsız eden şikayetlerdir. Prostat bezi idrar kesesinin hemen altında bulunan ve yaklaşık 20 gr ağırlığında olan bir organdır. Prostat bezinin tam ortasından üretra adı verilen idrar kanalı geçer. Prostat idrar kanalını adeta bir halka gibi sarmıştır. İdrar kanalı mesanedeki idrarın ve meninin dışarı atılmasını sağlar.

Prostat Belirtileri
Prostat Belirtileri

Prostat büyümesi, prostatın ortasından geçen idrar kanalının hemen etrafında bulunan bezlerden başlar. Bezlerin büyümesi sonucu oluşan doku idrar kanalına bası yaparak onu sıkıştırmaya başlar. Dolayısıyla idrar, idrar kanalından rahat bir şekilde geçemez. İdrar akım hızında zayıflama olur, kesik kesik işeme, işedikten sonra boşalmama hissi gibi durumlar ortaya çıkar. Bu duruma prostat büyümesi, iyi huylu prostat büyümesi ya da tıp dilinde Benin Prostat Hiperlazisi (BPH) adı verilir.

 

İdrar Tıkanıklığı

Bazı durumlarda idrar kesesi içindeki idrar hiç dışarı atılamaz. Yandaki resimde de görüldüğü gibi idrar kesesi tamamen idrar ile dolar. Bu duruma akut üriner retansiyon adı verilir. Akut üriner retansiyon, aniden ortaya çıkan idrar tıkanıklığı demeketir. Bu durum göbek altında şiddetli ağrıya neden olur. Bu durumda hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Hastaya derhal sonda takılarak, mesane içindeki idrar boşaltılır. Hastanın bir kaç gün sondalı kalması gerekebilir.

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat hastalığında görülen belirtiler 3 gruba ayrılır. Bunlar;

İdrar Kesesinin Dolumu Sırasında Görülen Prostat Belirtileri

Kanın böbreklerde süzülmesi sonucu oluşan idrar, üreter adı verilen idrar kanallarıyla idrar kesesine taşınır. İdrar kesesinde depolanan idrar, bir süre sonra belli bir miktara ulaşınca kişide idrar yapma hissi uyanır. İdrar kesesinin idrar ile dolması işlemine dolum safhası adı verilir. Prostat büyümesi olanlarda bu safhada aşağıdaki belirtiler görülür;

 • Sık idrar yapma ihtiyacı
 • Ani idrar yapma ihtiyacı
 • İdrar sıkışması
 • İdrar kaçırma
 • Gece idrar yapma için uyanma

İşeme Sırasında Görülen Belirtiler

İdrar kesesi, içindeki idrar miktarı belli bir seviyeye gelince idrarı dışarı boşaltma ihtiyacı duyar. Beyinden işeme emrini aldığında kasılarak idrarı dışarı atar. İdrar kesesi kastan yapılmış bir torbadır. Bu kaslar kasıldığında idrar, kasılmanın gücüyle idrar kanalından dışarı çıkar. Ancak idrar kanalında bir tıkanıklık olursa, idrar bu kanaldan geçmekte zorlanır. Prostat büyümesinde asıl sorun, bu kanalın büyüyen prostat tarafından sıkıştırılarak kapatılmasıdır.

 • Zayıf akımlı idrar yapma
 • İdrar yapmada zorlanma
 • Çatallı idrar yapma
 • İdrarın dağınık çıkması
 • Kesik kesik idrar yapma
 • Ikınarak idrar yapma
 • İdrar yapmaya başlamadan önce bekleme
 • İdrar yapmanın çok uzun sürmesi
 • İdrar tutukluğu

İşeme Sonrasında Görülen Prostat Hastalığı Belirtileri

İdrar kesesindeki idrar dışarı atılınca kişide bir rahatlama olur. Bu rahatlık hali, idrar kesesi tekrar dolana kadar devam eder. Ancak bazen işeme ile kese tamamen boşaltılamaz ve içeride idrar kalır.

 • Mesanenin (idrar torbası) tam boşalmadığı hissi
 • İşeme sonrası iç çamaşırına istemsiz idrar kaçırma
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

6 yanıt

  1. Beğendiğinize sevindim. Prostat Doktoru olarak sizlerin sorularını cevaplıyorum. Sizlerden herhangi bir konuda istek olursa, makale yazıp bu sitede yayınlıyorum.

  1. İdrar yaptıktan sonra ya da yaparken yanma prostat belirtisi olabilir. Ancak idrar yaparken yanma sadece prostat büyümesine bağlı değildir. İdrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, kum dökme gibi nedenler de idrar yaparken yanmaya neden olabilir.

   1. Yaparken yanma yok idrar yaptıktan sonra ve ilişki sonrası yanma mevcut.tahlillerde sadece TPSA 0,56

    1. PSA değeri normal. İdrar yaparken ya da yaptıktan sonra yanma, sızlama, boşalırken ağrı gibi şikayetler kronik prostatit yani prostat iltihabında da görülür. Bir üroloji uzmanına görünmenizde fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru