Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi?

Prostat ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye girilebilir mi? Prostat büyümesi erkeklerde sık görülür. Özellikle 60’lı yaşlardaki erklerde idrar yapma zorluğu ile kendini gösterir. Hafif derecede şikayete neden olan prostat büyümesinin tedavisinde ilaçlar kullanılırken, ilacın fayda etmediği durumlarda prostat ameliyatı uygulanır.

Prostat ameliyatı sonrası cinsel yaşam nasıl olur? Prostat ameliyatından sonra cinsel ilişkiye girilebilir mi? Girilirse ne zaman girilir? Prostat ameliyatı olduktan sonra, cinsel ilişkiye girmek için kaç gün beklemek gerekir? gibi sorular prostat büyümesi ameliyatı olacak olan hastaların aklına gelen ve cevabını aradıkları sorulardır.

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam Nasıl Değişir?

Burada bahse konu olan ameliyat, iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle uygulanan ameliyatlardır. Prostat kanseri ameliyatları sonrası görülen cinsel sorunlar başka bir konudur. Prostat ameliyatı geçiren erkeklerde, cinsel yaşamın sonlandığına dair yanlış bir inanış vardır. Ancak bu doğru değildir. Başarılı bir şekilde yapılan prostat ameliyatlarından sonra, tedavi edilebilir bazı sorunlar görülse de, cinsel yaşam tamamen sona ermez.

Prostat ameliyatında, kullanılan enerjinin cinsine ve süresine bağlı olarak bazen prostatın çevresinden penise giden sertleşme sinirleri hasar görebilir. Bu durumda hastalarda sertleşme problemi görülebilir. Ancak bu nadir ve tedavisi mümkün olan bir durumdur. Teknolojideki gelişmeler ile birlikte , sertleşme bozukluğunun görülme sıklığı azalmaktadır.

Prostat ameliyatı olanlarda sık görülen bir durum geri boşalmadır. Buna tıpta retrorad ejakulasyon ya da kuru boşalma adı verilir. Bu durumda cinsel ilişki sırasında boşalma olur, ancak meni dışarıya çıkmaz, mesaneye geri gider. Daha sonra buradan idrar ile birlikte atılır. Bu durum sertleşme açısından bir sorun yaratmaz. Ancak meninin dışarı çıkmasını önemseyen bazı hastalar bunu takıntı haline getirebilir. Sırf bu yüzden ameliyat olmak istemeyen hastalar vardır. Kuru boşalmanın yarattı bir diğer sıkıntı ise çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde görülür. Meni dışa çıkmayacağı için normal yoldan çocuk sahibi olması mümkün olmaz. Ancak bu çiftler tüp bebek yöntemine başvurabilirler.

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi?

İyi huylu prostat büyümesi nedeniyle uygulanan ameliyatlar açık ya da kapalı olarak uygulanabilir. Ameliyat sırasında elektrik ya da lazer enerjisi kullanılır. Ameliyat, ister açık, ister kapalı olsun, ameliyatta ister elektrik isterse de lazer  kullanılsın, sonuçta prostat ameliyatında prostatının içi çıkarılır. Bu durum prostatın anatomik yapısında değişikliğe, prostatta zedelenmeye, yaralanmaya neden olur. Ameliyattan bir süre sonra sonda alındığında, prostattaki yara tam iyileşmediği için, ilk günlerde idrar yaparken idrarın taze yaraya temas etmesine bağlı olarak yanma, sızılama olur. Hafif kanama, idrara sık çıkma, idrar kaçırma hissi durumların ilk zamanlarda yaşanması normaldir.

Bu şikayetlerin yaşanması seksi kişinin hayatında ikinci plana atabilir. Çünkü cinsellik için hem fiziksel hem de psikolojik açıdan bir sıkıntı olmaması gerekir.  Bu yüzden bu dönemde hasta hem psikolojik nedenlerden hem de ağrı duyduğundan dolayı cinsel ilişkiden uzak durabilir. Hangi bir yöntemle yapılırsa yapılsın, bugün prostat ameliyatı, yarın seks gibi sloganlar gerçeği yansıtmaz. Ancak belli bir iyileşme döneminden sonra hasta, eskiden olduğu gibi cinsel yaşamına geri dönebilir. Bu iyileşme süresi 10-15 gün kadar olsa da prostat ameliyatından sonra iyileşme süresi 6 hafta kabul edilmekte ve ilk 6 haftada cinsel ilişki önerilmemektedir. Özetleyecek olursak; iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle prostat ameliyatı olan hastaların cinsel ilişki için prostatın tamamen iyileşmesinin beklenmesi önerilmektedir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.