Mastürbasyon Prostat Kanserine Neden Olur Mu?

Mastürbasyon prostat kanserine neden olur mu? Prostat kanseri erkeklerde sık görülen ve ölümlere neden olan bir hastalıktır. Dünyada her 6 erkekten biri prostat kanserine yakalanmakta ve her 34 erkekten biri de prostat kanseri nedeniyle ölmektedir. Ülkemizde ise her 12 kişiden biri prostat kanserine yakalanmaktadır.

Bilim adamları prostat kanserinden korunmanın yollarını aramaktadır. Avustralya’daki bir kanser araştırma merkezinde yapılan bir araştırmada, mastürbasyon yapmanın prostat kanserine karşı koruyucu olduğu bulunmuş.

Mastürbasyon Prostat Kanserine Neden Olur Mu?

Bu çalışma sonuçlarına göre, 20 ile 50 yaşında haftada en az 5 kez mastürbasyon yapan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin %30 oranında düştüğü gözlenmiş.

Uzmanlar bunun nedeninin, erkeklerde mastürbasyon ile orgazm sırasında salgılanan metilkolantren adlı bir kimyasal madde olduğunu, bu maddenin spermlerin birbirlerine yapışmasını engellediğini ve böylece prostat kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü söylemektedir.

Ancak uzmanlar, cinsel ilişki sırasındaki orgazmın, mastürbasyon sırasındaki orgazm ile aynı etkiyi yaratmadığını, cinsel ilişki sırasında kadınlardan gelen salgıların, bu etkinin görülmesini engellediğini söylemekte.

Ayrıca araştırmacılar, sık boşalmanın prostat bezinde kansere neden olan bazı maddelerin birikmesini önleyebileceği de iddia ediyorlar.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.