Kronik Bel Ağrısı Prostat Kanserinin Belirtisi Olabilir Mi?

Kronik bel ağrısı, bazen ileri evredeki bir prostat kanserinin belirtisi olabilir. Ancak, bel ağrısının birçok nedeninin olduğu da unutulmamalıdır.

Prostat bezi, erkelerde mesanenin altında bulunan ve idrar kanalını saran yaklaşık ceviz büyüklüğünde olan bir bezdir. Bu bez, erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve semen üretiminde rol oynar.

Prostat kanseri, hala erkeklerde kanser ölümünün önde gelen bir nedenlerinden biridir. Bu nedenle belli bir yaştan sonra düzenli kontroller yapılmalı ve bazı belirtilerde prostat kanseri akla getirilmelidir.

Bel Ağrısı Prostat Kanseri Belirtisi Olabilir Mi?

Bel ağrısı ya da sırt ağrısı, prostat kanserine bağlı olabilir, ancak sadece sırt ağrısı mutlaka prostat kanserinin bir işareti olduğu anlamına gelmez.

Prostat kanserinin ileri evrelerinde kanser hücreleri,  kan ya da lenf yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılır. Prostat kanseri daha çok bel ve sırt bölgesindeki omurga kemiklerine, kaburga ve kalça kemiklerine yayılmayı sever. Kanser hücrelerinin kemiklere yayılmasına kemik metastazı adı verilir. Hastalık kemiklere yayıldığında o bölgede ağrı ortaya çıkar. Bu yüzden belli bir nedeni olmayan kronik sırt ya da bel ağrısı olan kişiler, bu durumun araştırılması için bir doktora görünmelidir.

Bel Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunlar;

Yaralanmalar

Aşırı zorlanmalar

Omurga kireçlenmesi

Omurga romatizması

Omurga tüberkülozu

Kanal daralması

Bel fıtığı

Siyatik

Skolyoz gibi omurganın anormallikleri

Eklem iltihabı (artrit)

Enfeksiyonlar

Böbrek taşı

Abdominal aort anevrizmaları

Kas tutulmaları

Prostat Kanserinin Diğer Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri genellikle erken evrede herhangi bir şikayete neden olmaz. Bu yüzden belli bir yaştan sonra erkeklerin prostat kanseri açısından her yıl muayene olması gerekir.

İleri evredeki prostat kanserinin belirtileri şunlardır;

Sık idrara çıkma ihtiyacı

Geceleri sık idrar çıkma

İdrar akım hızında azalma

İdrar akımını başlatmada ya da durdurmada zorluk

İdrar yaparken ağrı

Boşalma sırasında ağrı

Kanlı idrar

Kanlı meni

Kan PSA seviyesinde yükselme

Yaygın kemik ağrıları

Sırt ağrısı

Bel ağrısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.