Kemiğe Sıçramış Prostat Kanseri Nedir?

Kemiğe sıçramış prostat kanseri,  kendini en sık kemik ağrısı ile belli eder. Prostat kanseri kemiğe sıçradığında, hastanın genelde ilk hissettiği şikayet kemik ağrısı olur. Ağrının yeri, hastalığın sıçradığı kemiğin bulunduğu bölgeye göre değişir. Bu ağrının özelliği, şiddetinin zaman içinde giderek artması ve daha ciddi bir hale gelmesidir. Eğer hastalık omurga kemiklerine yayılmışsa, hasta özellikle geceleri ya da  yattığında ağrının daha da arttığını söyler. Hastalık kol ve bacak kemiklerine yayıldıysa, hastalar hareket ile daha çok ağrı duyarlar.

Başlangıç aşamadaki prostat kanseri genellikle herhangi bir belirti vermez. Prostat kanseri, bazen sadece bir kan testi (PSA Testi) ya da prostat muayenesi ile saptanırken, bazen de kemik ağrısı ilk başvuru nedeni olabilir.

Prostat kanserinde şikayetlerin varlığı, çoğunlukla prostat kanserinin yakın çevre dokuya ilerlemiş olduğunu ya da kemik ve akciğer gibi uzak organlara sıçramış olduğunu düşündürür. Örneğin, üretra (idrar kanalı) ve mesane boynunun tutan prostat kanserlerinde, idrar yapamama şikayetleri belirginleşirken, yaygın ve dayanılmaz kemik ağrıları ise kemiğe yayılmış kanseri düşündürür.

Kemiğe Sıçramış Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri kemiklere sıklıkla sıçrar yani metastaz yapar.  Prostat kanserinin kemiğe sıçraması önemli bir sorundur. Çünkü, kemik metastazları iskelet sisteminin bütünlüğünü bozar, kemik kırıkları ve kemik ağrılarına neden olur. Özellikle omurga kemiklerinde meydana gelen çökme kırıkları sonucu, omurilik üzerine bası oluşur. Bu durum felçlere neden olabilir. Acilen tedavi edilmesi gereken önemli bir durumdur.

Prostat Kanseri En Çok Hangi Kemiklere Sıçrar?

Prostat kanserinin en çok sıçradığı kemikler omurga kemikleri ve kaburga kemikleridir. Omurga kemiklerine sıçramış olan kanser, eğer omurga kemiklerinin içinden geçen sinirlere (omurilik) bası yapar ise buna bağlı olarak bacaklarda güçsüzlük, idrar kaçırma, dışkı tutamama gibi belirtiler görülür. Bu durum çok ilerlemiş kanseri düşündürür. Bu hasta grubunda 5 yıllık beklenen yaşam süresi %20’nin altındadır.

Kemiğe Sıçramış Prostat Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Bel ağrısı ya da yaygın kemik ağrılarında prostat kanserinin kemiğe sıçramasından şüphe edilir. Bu durumda öncelikle kemik sintigrafisi çekilir. Kemik sintigrafisi iskelet sistemini oluşturan tüm kemikleri gösterir. Kanserin sıçradığı kemikler koyu siyah noktalar şeklinde fil üzerinde görülür. Bazen geçirilmiş kemik kırıklarında da benzer görüntüler elde edilebilir. Böyle durumlarda o bölgenin MR filmi çekilir.

Kemiğe Sıçramış Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer omurga kemiklerinde çökme kırığı meydana gelmişse, acil cerrahi tedavi gerekebilir. Günümüzde ışın tedavisi (radyoterapi), radyoaktif maddeler, hormon tedavisi ya da bifosfonat gurubu ilaçlar,  kemik metastazlarına bağlı gelişen ağrıların tedavisinde kullanılan başlıca tedavi yöntemleridir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.