Kahve Prostat Kanseri Riskini Azaltabilir

Kahve Prostat Kanseri Riskini Azaltabilir
İçindekiler

Kahve Prostat Kanseri Riskini Azaltabilir 

Yapılan bazı çalışmalarda, araştırmacılar kahvede bulunan iki maddenin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı sonucuna varmıştır. Her ne kadar bulgular teyide ihtiyaç duysa da, ilerisi için cesaret verici niteliktedir.

Kahve, günlük hayatta oldukça sık tüketilen en popüler içeceklerden birisidir. Aslında kahve,  bir çok kimyasal içerikten oluşan bir kokteyldir. Kahve içerisinde 1000’den fazla uçucu olmayan ve 1.500’den fazla da uçucu kimyasal bileşik bulunabilir. Bu kimyasalların türü ve miktarları, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, kahve tüketimi ile düşük prostat kanseri riski arasında bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Bilim adamları şimdi, kahvenin prostat kanseri riskini azaltıcı etkisini anlayabilmek için kahvenin kimyasal yapısını daha detaylı incelemeye başlamışlardır.

Kahve Kanser Hücrelerinin Büyümesini Yavaşlatıyor

Son zamanlarda, Japonya’daki Kanazawa Üniversitesi Tıp Bilimleri Enstitüsü’nde yapılan bir çalışmada, kahve içinde bulunan bazı maddeler fareler üzerinde prostat kanserine karşı test edilmiş. Bilim adamları, kahve içinde bulunan kahweol asetat ve cafestol adlı maddelerin, kanser hücrelerin büyümesini yavaşlattığını tespit etmişler.

Ancak Çok Daha Fazla Çalışmaya İhtiyaç Var

Kahve prostat kanseri riskini azaltabilir mi sorusuna cevap arayan bilim adamları, bu çalışmanın fare hücreleri üzerinde yapıldığını, bir pilot çalışma olduğunu hatırlatıyorlar ve kahve içindeki bu maddelerin, insanlarda güvenli ve etkili olup olmadığını tam olarak anlayabilmek için daha fazla çalışma yapılmasının gerektiğinin söylüyorlar.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru