Kadınlarda Prostat Var Mıdır?

Kadınlarda Prostat
İçindekiler

Kadınlarda prostat bulunur mu? Prostat erkeklerde, idrar kesesinin hemen altında bulunan bir salgı bezidir. İdrar torbasındaki idrarın dışa atılmasını sağlayan idrar kanalı (üretra), prostatın ortasından geçer.  Prostat gerek görünüm gerekse büyüklük olarak bir kestaneye benzer. Prostat bezi 40 yaşından itibaren büyümeye başlar. Prostatın iç tarafının büyümesi sonucu, ortasından geçen idrar kanalı sıkışır.  idrar yapmada zorlanma görülür.

Kadınlarda Prostat Bulunur Mu?

Prostat bir salgı bezidir ve erkeklerde idrar torbasının hemen altında bulunur. İdrar torbasındaki idrarın dışa atılımını sağlayan, idrar torbasındaki idrarın boşalmasını sağlayan üretra adı verilen idrar borusunu çevreler. Prostat gerek görünüm gerekse büyüklük olarak bir kestaneye benzer. Prostat bezi 40 yaşından itibaren büyümeye başlar. Prostatın iç tarafının fazla büyümesi sonucu idrar yapmada zorlanma gibi tıkanıklık belirtileri ortaya çıkar.

Kadın Prostatı
Kadın Prostatı

Kadınlarda her ne kadar prostat olmasa da,  idrar yolunun (üretra) çıkış kısmında her iki tarafta bulunan Skene bezleri, aslında erkeklerde bulunan prostat bezinin kadınlardaki kalıntısıdır. Bu yüzden Skene bezi bazen dişi prostat olarak da adlandırılır.

Skene bezinin son zamanlarda cinsel uyarılma üzerinde etkili olduğu, hatta kadınlarda bulunduğu iddia edilen orgazm sağlayıcı G noktası’nın Skene bezi olduğu söylenmektedir. Erkeklerde prostat masajında olduğu gibi, Skene bezinin uyarılması sonucu idrar yollarından bir sıvının gelmesine neden olabilir. Bu bölgenin uyarılması kadının orgazmına yardım edebilir.

Yapılan araştırmalarda Skene bezlerinin,  prostattan salgılanan enzimler olan prostat spesifik antijen (PSA) ve PSA fosfataz (PSAP) içerdiğini göstermiştir. Prostat ile Skene bezlerinin benzerliğin anlaşılması ile  “dişi prostat” teriminin kullanılmasına neden olmuştur. Dolayısıyla, bir anlamda kadınlarda prostat var ve kadın prostat kanseri teknik olarak mümkünmüş gibi düşünülebilir, ancak bu durum oldukça nadirdir.

Prostat Spesifik Antijen (PSA)

Kadınlarda PSA’ nın nasıl üretildiği araştırma konusu olmuştur. PSA erkeklerde prostat kanserinin bir göstergesidir. PSA kadınlarda bazı meme kanseri türlerinde artış gösterir. Bazı araştırmalara göre, kadınlarda kanser tedavisi sırasında PSA seviyelerinin kontrol edilmesi, bazı meme kanseri türlerinin tedavisinin izlenmesinde yardımcı olabilir.

Kadın Prostat Kanserinin Sıklığı Nedir?

kadınlarda prostat
kadınlarda prostat

Kadın prostat kanseri oldukça nadir görülen bir durumdur. 1994 yılında yapılan bazı araştırmalara göre kadın prostat kanseri, kadınlarda görülen tüm idrar yolu ve genital kanserlerin yaklaşık yüzde 0.003’ünü oluşturmaktadır.

Kadın Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kadın prostat kanserinin tanısı zor olabilir. Çünkü çok nadir görüldüğü için genellikle akla gelmez. Diğer bir problem ise, ağrı, kaşıntı, kilo kaybı,  iştahsızlık ve kanama nedeniyle gelişen anemi gibi kadın prostat kanserinin belirtilerinin çoğunun, diğer birçok hastalıkta da görülmesidir.

Kadın Prostat Kanserinin Belirtileri
Kadın Prostat Kanserinin Belirtileri

Kadın prostat kanserinde görülen diğer belirtiler ise şunlardır;

  • İdrar yaparken ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Adet düzensizlikleri
  • İdrar yapma zorluğu
  • Sık idrara çıkma

Özetle; kadınlarda prostat  dendiğinde, erkeklerdeki prostat anlaşılmamalıdır. Kadınlarda prostattan kasıt, kadın idrar kanalında bulunan skene bezleri anlaşılır. Kadınlarda bulunan Skene bezleri, erkeklerde bulunan prostat bezinin kadınlardaki karşılığıdır ve dişi prostat olarak adlandırılır. Her ikisinin de yapıları birbirine benzer ve her ikisi de gerek yapıları gerekse aynı hormonları üretir. Erkek prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olmasına rağmen, kadın prostat kanseri ise oldukça nadirdir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru