Kabak Çekirdeği Prostat Kanserini Önler Mi?

Kabak Çekirdeği Prostat Kanserini Önler Mi?
İçindekiler

Kabak çekirdeği prostat sağlığı açısından faydalı gıdalardan biridir. Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türüdür.Prostat kanseri için bilinen risk faktörleri; yaş, aile öyküsü ve ırktır. Yaş prostat kanserinde bilinen en önemli risk faktörüdür. Yaşın ilerlemesiyle birlikte prostat kanserinin görülme sıklığı da artmaktadır.

Beslenme alışkanlığı ve diyet prostat kanserinin oluşumu üzerinde önemli bir role sahiptir. Bunun en önemli kanıtı, Amerika ya göç eden Japonlar ve Çinlilerde, Japonya ve Çin’de yaşayan kişilere göre daha sık oranda prostat kanserinin görülmesidir. Araştırmalar, aşırı yağ tüketimi ile prostat kanserinin görülme sıklığı arasında bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, artmış yağ tüketiminin prostat kanseri oluşumuna bir etkisinin olmadığını bildiren, aksi yönde çalışmalar da mevcuttur.

Hareketsiz yaşam, yağlı gıdalar, kızartmalar, şekerli gıdalar, sigara ve alkol tüketimi genel sağlık açısından tavsiye edilmediği gibi prostat sağlığı açısından da tavsiye edilmez.

Prostat sağlığı açısından hareketli bir yaşam, kilo almama yanında pişmiş domates ve domates ürünleri, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve brokoli gibi sebzelerin tüketilmesi önerilir.

Domates ve domates ürünlerinde bol miktarda bulunan ve güçlü bir antioksidan özelliği olan lycopene adı verilen maddenin, prostat kanseri riskini azalttığı öne sürülmektedir. Yapılan çalışmalarda fazla domates tüketenlerde kanserinin daha az görüldüğü saptanmıştır.

Yeşil çay içinde bulunan catechin adı verilen bir maddenin prostat kanser hücrelerini öldürdüğü ve kanser hücrelerinin gelişmesini durdurduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Asya toplumlarda prostat kanserinin daha az görülmesi, yeşil çay tüketiminin fazla olmasına bağlanmaktadır.

Kabak Çekirdeği Prostat Kanseri Oluşumunu Önler Mi?

Prostat kanseri gelişimini önlediği iddia edilen bir diğer gıda ise kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeği  E vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamini dışında yine kanser önleyici özelliği olan selenyum, fosfor, çinko ve omega-3 de içermektedir.  E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu kansere karşı korumaktadır.

Kabak çekirdeğinin prostat kanserine karşı koruyucu olmasının bir başka nedeni de içeriğinde bulunan fitosterol adı verilen maddedir. Bu madde erkeklik hormonu olan testosteronun daha güçlü bir şekli olan ve prostat kanseri oluşumunu tetikleyen dihidro testosteron formuna yani DHTdihidro- testosterona dönüşümünü engeller.  Bu dönüşümü prostattaki 5-alfaredüktaz ismindeki bir enzim gerçekleştirir. Fitosterol testosteronun DHT’a dönüşümünü sağlayan enzimi bloke eder.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

3 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru