HoLEP Prostat Ameliyatı Nedir?

HoLEP Ameliyatı
İçindekiler

HoLEP prostat ameliyatı, iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde idrar kanalından girilerek kapalı olarak uygulanan bir prostat ameliyatı yöntemidir. HoLEP, İngilice Holmium Lazer Prostat Enükleasyonu kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

İyi huylu prostat büyümesinde, prostatın ortasından geçen idrar kanalı, büyüyen prostat dokusu tarafından sıkıştırılır. Sıkışan idrar kanalından idrar geçmekte zorlanır ve prostat belirtileri ortaya çıkar. Prostat büyümesini daha iyi anlayabilmek için bir portakalı düşünelim. Portakalın meyvesini büyüyen prostat dokusuna, kabuğunu ise büyüyen dokuların kenara sıkıştırdığı prostat dokusuna benzetebiliriz. Portakalın ortasındaki boşluğu ise idrar kanalı olarak düşünelim. Prostat büyümesi ameliyatında alınan kısım portakalın meyvesidir.

HoLEP Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

HoLEP Prostat Ameliyatı
HoLEP Nasıl Yapılır?

İşlem hasta genel anestezi ya da kısmi (epidural) anestezi altında iken  uygulanmaktadır. HoLEP ameliyatında, idrar kanalını kapatan prostat dokuları (portakalın meyvesi), prostatın kapsülünden (portakalın kabuğu) penis sertleşmesini sağlayan damar ve sinirlere zarar vermeden sıyrılarak mesane içine gönderilir. Daha sonra mesaneye gönderilmiş olan prostat dokuları, morselatör adı verilen kıyma makinası ile öğütülerek dışarı alınır. Bu şekilde, büyüyen prostat dokusunun holmium lazer ile kapsülünden sıyrılarak çıkartılması işlemine HoLEP ameliyatı denilmektedir.

HoLEP ameliyatında ise teknik, diğer bir kapalı prostat ameliyatı olan TURP den tamamen farklıdır. TURP ameliyatında, büyümüş prostat dokusu ucundan elektrik geçen bir tel ile küçük yonga parçacıkları şeklinde kesilerek çıkartılır. HoLEP ameliyatında ise prostat ile kapsül arasından, yani meyve ile kabuk arasından girilerek, meyve lazer enerjisi ile tamamen sıyrılır. Bu sıyırma işlemine enükleasyon denir.

HoLEP Prostat Ameliyatı Kanama Yapar Mı?

HoLEP Prostat Ameliyatında Kanama
HoLEP Prostat Ameliyatında Kanama Olur Mu?

Holmium lazer ile dokular kesilirken çok ciddi kanamalar olmaz.  İşlem sırasında meydana gelen kanamalarda, kanayan damar ağzı lazer ile dağlanır ve kanama durdurulur. Bu yüzden HoLEP prostat ameliyatında kanama miktarı çok fazla olmamaktadır.

Kan Sulandırıcı İlaç Kullananlarda HoLEP Prostat Ameliyatı Yapılır Mı?

Kan-sulandirici-ilac-holep
Kan Sulandırıcı İlaç Kullananlarda Holep Ameliyatı

Birden çok kan sulandırıcı ilaç kullanılıyor ise mümkünse ilaçlardan bir tanesini kesmek daha iyi olur. Hasta sadece asetil salilisilik asit içeren ecopirin, bebek aspirini, aspirin gibi ilaçlar kullanılıyorsa, HoLEP prostat ameliyatı rahatlıkla yapılabilir. Ancak Coumadin kullanan hastalarda, mümkünse düşük molekül ağırlıklı heparin verilip HoLEP ameliyatının yapılması daha doğru olur.

HoLEP Ameliyatının Cinsellik Üzerine Bir Etkisi Var Mıdır?

Holmium lazerin dokuya nüfus ettiği derinlik 0,4 mm’dir. Bu yüzden lazer 6-7 mm kalınlığındaki prostat kapsülü geçip de sertleşmeyi sağlayan sinirlere zarar veremez. Yani ameliyatın ereksiyon (sertleşme) üzerine hiçbir zararlı tesiri yoktur.

Bu ameliyattan sonra meni, mesane boynu açık olduğundan idrar kesesine gider ve sonra idrar ile dışarı atılır. Buna retrograd ejekülasyon adı verilir. Bu durum TUR, Plazmakinetik veya  Greenlight gibi diğer prostat ameliyatlarında da görülür. Bunun hastanın sağlığı üzerine hiçbir zararı yoktur. Ancak çocuk sahibi olmak istendiğinde normal yollardan gebelik oluşması sorun olabilir. Meni kanallarına hiçbir zarar verilmediği için, meni gelmeye devam eder, bu kişiler eğer isterlerse tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabilir.

Ameliyat Sonrası İdrar Kaçırma Görülür Mü?

Ameliyat sırasında sfinkter adı verilen idrar tutan kasların korunması halinde idrar kaçırma görülmez. İşlem sırasında idrarı tutan kaslar çok iyi görülür ve çok iyi korunur. Ancak bazı hastalarda  sonda çekildikten sonra  geçici idrar damlamaları görülebilir. Bu damlamalar  bazı ilaçlar ve egzersizlerle kısa bir süre sonra düzelir, yani kalıcı bir idrar kaçırma görülmez.

Ameliyat Sonrası Takip Nasıl Olur?

Hastalar taburcu edildikten 3-4 hafta sonra kontrole gelir. İlk zamanlarda idrarda yanma görülebilir. Eğer şikayet varsa buna yönelik tedavi uygulanır. Daha sonraki dönemlerde 3. ay, 6. ay, 12. ay kontrol yapılır.

Sonda Kaç Gün Kalır?

Prostat ameliyatı sonrası sondanın kalma süresi, açık prostat ameliyatında 1 hafta, TUR ameliyatında 2-3 gündür. HoLEP ameliyatı sonrası ise idrar sondası genelde 1 gece kalır, ameliyat sabahı çıkarılır.

Tekrarlama Olur Mu?

HoLEP ameliyatında büyümüş olan prostat dokusu tamamen çıkarılır. Bu yüzden tekrarlama olmaz.

HoLEP Sonrası Prostat Kanseri Gelişebilir Mi?

İyi huylu prostat büyümesi nedeniyle yapılan tüm ameliyatlarında, prostatın sadece büyüyen ve idrar kanalına bası yapan kısmı çıkartılır. Kanserin geliştiği prostatın dış zar kısmı kalır. Bu yüzden ameliyat sonrası ilerleyen zamanlarda prostat kanseri gelişme riski vardır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru