Flomax MR Nedir? Ne İşe Yarar?

Flomax MR Nedir?
İçindekiler

Flomax MR, prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Prostat büyümesi özellikle 50 yaş üzerindeki erkeklerde sık görülen bir sağlık sorunudur. Prostat büyümesi ya da iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinen hastalıkta, prostat bezi hacim olarak büyür ve prostat bezinin ağırlığı artar.  Halk arasında iyi huylu prostat büyümesine ya da prostat hastalık, tıpta Beningn Prostat Hiperlazisi olarak bilinir.

Flomax MR Nedir?

Prostat tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri olan flomax, etken madde olarak tamsulosin hidroklorür içerir. Flomax etkisini, prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşeterek gösterir. Böylece prostat büyümesinde görülen idrar yapma zorluğunu hafifletir.  Prostat büyümesinde, büyüyen prostat dokusu, içinden geçen idrar kanalı üzerine bası yapar. Böylece idrar kanalı daralır ve içinden idrarın geçmesi zorlaşır. Bunun sonucunda idrar yaparken zorlanma, sık idrar çıkma, kesik kesik işeme, idrar kesesinin tam olarak boşalmaması gibi durumlar ortaya çıkar.

Flomax MR Etkisini Nasıl Gösterir?

Flomax, prostat dokusundaki düz kasları gevşetir. Kasların gevşemesiyle prostat yumuşar. Böylece idrar kanalı üzerine olan basısı da azalır. Dolayısıyla idrar işeme sırasında daha rahat çıkar.  Flomax, prostat dokusundaki kasları gevşettiğinden, iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır. İdrarın, idrar kanalından daha rahat geçmesini sağlar, işemeyi kolaylaştırır ve sıkışma hissini azaltır. Bu yüzden flomax, erkeklerde iyi huylu prostat büyümesine bağlı ortaya çıkan şikayetlerin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Flomax MR Nasıl Kullanılır?

Flomax mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Çünkü ilacın yanlış kullanımı, aşırı dozda kullanımı hastalığın seyrini olumsuz etkiler ve kişiye zarar verir.
İlaç genellikle sabahları kahvaltıdan sonra ve bir bardak su ile birlikte alınır. İlaç, günde 1 kapsül ve her gün aynı saatte alınmalıdır.

Olası Yan Etkiler Nelerdir?

Flomax, bazı kişilerde karın ağrısı, nefes darlığı, deride kurdeşen tarzı kabartılar,  yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumlara neden olabilir. Böyle durumlarda acilen doktorunuzu bilgilendirin ya da bir sağlık kuruluşuna gidin.  Baş dönmesi ve meninin az çıkması sık görülen yan etkilerdir.

Flomax Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İlaca karşı alerjisi olanların  bu ilacı kullanmaması gerekir.
Flomax, prostat büyümesi olan erkeklerde görülen şikayetleri hafifletir ve  idrara çıkmayı kolaylaştırır.
İlaç kullanımıyla şikayetler ortadan kalksa bile, ilaç mutlaka doktorun önerdiği sürede ve dozda kullanılmalıdır. Doktora danışmadan ilaç kullanımı bırakılmamalıdır. Tedavi erken sonlandırılırsa şikayetler tekrar geri dönebilir.
İlacın kullanımına bağlı bazen baygınlık ortaya çıkabilir. Baş dönmesi veya halsizlik gibi belirtileri başlarsa, bu belirtiler geçinceye kadar kişi oturmalı veya bir yere uzanmalıdır.
Flomax kullanılırken eğer katarakt veya glokom (göz içi basıncının artması) ameliyatı gerekirse, doktora bu ilacın kullanıldığı söylenmelidir.
Flomax, nadiren de olsa uzun süren ağrılı olan penis sertleşmesine neden olabilir. Böyle bir durumda  mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu durum tedavi edilmezse kalıcı sertleşme bozukluğu oluşabilir.
Flomax kullanırken kesinlikle alkol alınmamalıdır, çünkü alkol ilacın yan etkilerini daha da artırabilir.
İlaç baş dönmesi yapabilir. Bu yüzden araç veya makine kullanırken dikkatli olmak gerekir.

Flomax  0.4 mg MR 30 kapsül 2021 Yılı Fiyatları Nedir?

Flomax, prostat büyümesi olan erkeklerde görülen şikayetleri hafifletmek için kullanılan ve etken maddesi tamsulosin olan bir ilaçtır. İlaç reçeteli olarak satılır. Eczane perakende satış fiyatı ( KDV Hariç ) 36.27 TL’dir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru