Casodex Nedir?

casodex-bikalutamide
İçindekiler

Casodex, prostat kanserinin hormonal tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İçerisindeki etken madde bicalutamide adı verilen maddedir. Prostat bezinin büyümesinde erkeklik hormonları olarak bilinen androjen hormonlarının  etkisi vardır.  Bu hormonların büyük çoğunluğu testislerde,  az bir kısmı da böbrek üstü bezlerinde üretilmektedir.

Casodex Nedir?

İçerisindeki etken maddesi bukalutamide olan ve metastatik prostat kanserinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanserler arasında yer alır. Prostat bezindeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkar. Erken evrede tespit edilirse prostat bezi ameliyat ile çıkartılır. Buna radikal prostatetktomi adı verilir.  Ancak hastalık prostat dışına çıkıp başka organlara sıçradıysa, o zaman hormonal tedavi uygulanır.

Casodex Nasıl Etki Eder?

Bu ilaç etkisini, androjen hormonlarının etkisini önleyerek gösterir. Yani ani-androjen bir etkiye sahiptir. Prostat kanser hücreleri, büyüyebilme  ve çoğalabilmek için androjen hormonlarına ihtiyaç duyarlar. Androjen hormonları etkilerini, prostat hücrelerinin yüzeyinde bulunan androjen reseptörüne bağlanarak gösterir. Reseptör ya da algaç adı verilen ve proteinden yapılı olan maddeler, androjenlerin hücre içine girişini sağlar. Casodex, androjen hormonlarının bu reseptörlere bağlanmasını engellemektedir. Bu yüzden bu şekilde etki gösteren ilaçlara, anti-androjenlar adı verilmektedir.  Bu grupta  bulunan ve yaygın olarak kullanılan ilaçlarBicalutamide (Casodex) ve Flutamide (Eulexin)’ dir.

Bikalutamide Nasıl Kullanılır?

Bu ilaç tablet şeklindedir. 50 ve 150 mg olan formları bulunur. Her gün ağız yoluyla alınarak kullanılmaktadır.  Anti-androjen grubundaki ilaçlar genellikle tek başına  kullanılmaz. Genellikle LHRH analoğu adı verilen bir başka gurup ilaçlarla birlikte kullanılırlar.

Casodex Ne İşe Yarar? Neden Kullanılır?

casodex-ne-ise yarar
casodex-ne-ise yarar

Metastatik prostat kanseri tedavisinde kullanılır. Bu hastalarda sıklıkla LHRH agonistleri ile birlikte ya da onların etkinliği azaldığında ek olarak kullanılır. Bazen bu ilaçlar, LHRH agonisleri  ilk kullanılmaya başlanacağı zaman, kanserin alevlenme etkisini azaltmak için, 15 gün önceden kullanılmaya başlanırlar.  Metastatik prostat kanserinin asıl tedavisi olan hormonal tedavi için ya testisler çıkarılır ya da LHRH agonisleri ile testislerdeki androjen hormonu üretimi durdurulur.  Bu tedaviye ek olarak anti-androjen gurubu ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu tedavi şekline kombine androjen blokajı adı verilmektedir.

Casodex’in Olası Yan Etkileri Nelerddir?

İçeriğindeki etken maddeye bağlı olarak alerjik durumlar ortaya çıkabilir. Bunlar ciltte  kaşıntı, döküntü, kızarıklık, yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişme, nefes almada güçlük olabilir.

Karın ağrısı

Kanlı idrar

Baş dönmesi

Kabızlık

Bulantı ve kusma hissi

Memelerde büyüme, ağrı ve hassasiyet

Sıcak basması

Halsizlik, yorgunluk

Şişkinlik

Kansızlık (anemi).

Casodex’in Fiyatı Nedir?

Fiyatlar zaman içinde değişim gösterebilir. Güncel fiyatlar şöyledir;

Casodex 50 mg 28 tablet, 126.13 TL
Casodex 150 mg 28 tablet, 387.80 TL

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru