Ayakta İşemek Prostat Yapar Mı?

Ayakta işemek prostat yapar mı? Ayakta işeme prostat kanserine neden olur mu? gibi sorular halk arasında merak edilmekte ve sıkça sorulmaktadır. Siz de cevabı merak ediyorsanız yazımı okumaya devam edin…

İdrar yollarının anatomisi ve fizyolojisi ayakta dururken işemeye müsait olduğu için, erkeklerin çoğu ayakta işemeyi öğrenmiş ve bu yüzden ayakta işiyor olabilir.  Ancak, erkeklerin yaklaşık 1 / 3’ü oturarak işemeyi tercih etmektedir. Normal sağlıklı bir erkek hem otururken hem de ayakta iken idrarını rahatça yapabilir. Erkeler açısından, idrar yapmak için en uygun pozisyonun hangisi olduğu yönündeki tartışmalar hala devam etmektedir.

Ayakta İşemek, Oturarak İşemek, Hangisi Sağlıklı?

Ayakta ya da Oturarak İşemek
Ayakta İşemek, Oturarak İşemek, Hangisi Sağlıklı?

Ayakta işemek ya da oturarak işemek,  mesane sağlığı açısından çok da önemli değil. Önemli olan, işemeyi çok geciktirmektir. Yani idrar ihtiyacı duyulduğunda işemeyi ertelemek ve idrarı bekletmek doğru değildir. Çok uzun süre idrar bekletmek bir problem olduğu gibi, çok sık idrara gitmek de ayrı bir problemdir. Bu iki konuda yani işeme sıklığı konusunda bir problem yoksa, ayakta ya da oturarak işemenin bir önemi yoktur.  Ancak halkımızın bu konuda dini hassasiyeti bulunmaktadır. Üzerine idrar sıçramasından çekinmekte, ibadet açısından bu tür bir sıçramadan rahatsız olmaktadır. Bu açıdan söylenecek hiçbir şey yoktur.

Oturarak İdrar Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Oturarak İdrar Yapma
Oturarak İdrar Yapmanın Faydaları

Halka açık yerlerde ya da evde, oturarak idrar yapma idrarın etrafa sıçramasını önler. Ayakta işeme ile idrar etrafa sıçrayabilir. Bu rahatsız edici bir kokuya ve görünüme neden olabilir. Oturarak işeme ile bunların önüne geçilmiş olur.

Oturarak işeme, etrafa idrar sıçraması olmayacağı için, idrar yoluyla yayılan hastalıkları önleyeceği için halk sağlığı açısından da daha iyi olabilir. Her ne kadar idrar steril olsa da, bazı bakteriler için çok iyi bir üreyip çoğalma ortamı olabilir. Oturarak işemek daha hijyenik olacaktır diye düşünülebilir, ancak özellikle umumi tuvaletlere oturmak da ne derece hijyenik? Klozete oturunca hastalık kapılabilir mi?

Ayakta İşemek Prostat Yapar Mı?

Ayakta İşeme Prostat Yapar Mı?
Ayakta İşeme Prostat Yapar Mı?

Prostat büyümesi ve prostat kanseri, belli bir yaşın üzerindeki erkeklerde sık görülmektedir. Her iki hastalık birbirinden tamamen farklıdır. Prostat büyümesinin nedeni, yaşlanmayla birlikte, erkeklik ve kadınlık hormonları  arasındaki dengenin bozulmasıdır. Prostat kanserinin nedeni tam olarak belli olmasa da, en önemli risk faktörü yaşlanma, beslenme alışkanlığı ve genetik yatkınlıktır.  Halk arasında ayakta idrar yapmanın prostat büyümesine ve prostat kanserine neden olacağı yönündeki yaygın bir inanış bulunmaktadır.  Ancak bilimsel olarak böyle bir şey söz konusu değildir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.