Prostat Kanserinde Hifu Tedavisi Nedir?

Prostat Kanserinde Hifu Tedavisi
İçindekiler

Prostat kanserinde Hifu tedavisi,  erken evre prostat kanserinin tedavisinde kullanılan güncel bir tedavi yöntemidir. HİFU kelimesi İngilizcedeki High Intensity Focused Ultrasound kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçesi, yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason demektir. Fokuslu ultrason olarak da bilinir.  Erken evredeki prostat kanserinin tedavisinde uygulanan klasik tedavi radikal prostatektomi ameliyatı ve radyoterapi (ışın tedavisi) tedavisidir. Erken evre prostat kanserinden kasıt, kanserin prostat bezinin dışına çıkmadığı kanserdir. Bu durumda, prostat bezi ameliyat ile tamamen çıkarılır ya da prostat bezindeki kanser dokusu radyasyon ışınları kullanılarak tedavi edilir.

Prostat Kanserinde Hifu Tedavisi Nedir?

HIFU; prostat kanserinde prostat bezi içinde bulunan kanser hücrelerinin,  yüksek enerjili ses dalgaları kullanılarak yok edilmesi işlemidir. Prostat kanserinde uygulanan fokal tedavi yöntemlerinden biridir. HİFU yönteminde, prostat bezindeki kanserli doku, ileri teknoloji ürünü olan görüntüleme yöntemleri kullanılarak,  “nokta atışı” şeklinde yok edilir.

Hifu Tedavisi Hangi Hastalar İçin Uygundur?

HİFU yöntemi her prostat kanseri için uygun bir yöntem değildir. Peki hangi hastalara HİFU uygulanabilir?  HİFU tedavisi, daha çok erken evre prostat kanseri  için uygundur. Bu evredeki kanser henüz prostat bezinin dışına çıkmamış, başka organlara sıçramamıştır. HİFU tedavisinin tavsiye edildiği hastalar şunlardır;

  • Cinsel açıdan aktif olan genç hastalar
  • Erken evre prostat kanseri
  • Daha önce  prostat ameliyatı ya da ışın tedavisi uygulanan ancak daha sonra kanserin tekrarladığı hastalar
  • Saldırgan olma özelliği taşımayan prostat kanseri hastaları
  • Yaşı itibariyle prostat ameliyatı için uygun olmayan hastalar
  • Genel sağlık durumumu bozuk olan ve prostat kanseri ameliyatı için uygun olmayan hastalar
  • Radikal prostatektomi ameliyatı olmak istemeyen hastalar
  • Daha önceden karın ameliyatları geçirmiş olan hastalar

Hifu Tedavisi İçin Nasıl Bir Hazırlık Gerekir?

İşlemden önce prostat içinde tedavi uygulanacak olan alanlar,  ultrason ve MR görüntüleme yöntemleriyle  tespit edilerek işaretlenir. Özel bilgisayar yazılımları yardımıyla her hasta için ayrı tedavi şekli belirlenir. HIFU tedavisi için hastaya hafif anestezi verilir. İşlem makat yoluyla uygulanacağı için, barsak temizliği gerekir. Bu yüzden  HİFU tedavisinden yaklaşık 2 saat önce hastaya lavman yapılır. Hastaya bir gün önce ağız yoluyla antibiyotik tedavisine başlanır. İşlemden önce hastanın 6 saatlik aç olması gerekir.

Prostat Kanseri Hifu Tedavisi Nasıl Yapılır?

HİFU tedavisi için vücutta herhangi bir kesi yapılmaz. İşlem  makata yerleştirilen bir ultrason probu  yardımıyla uygulanır. Bu cihaz yardımıyla prostat bezinde belirlenmiş olan kanserli alanlar görülerek, bu alanlara ses dalgaları gönderilir. Gönderilen ultrason dalgaları, sadece kanserli dokularda ısı artışına yol açar,  çevre dokular zarar görmez. HIFU işleminin süresi, prostat bezinin içindeki kanserin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Yaklaşık olarak 1,5-2 saat kadar sürer. HİFU tedavisi nedeniyle, prostat dokusunda biraz şişme meydana gelebilir. Bu yüzden işlemden sonra idrar yapmada zorluk yaşanabilir. Bundan dolayı işlem bittiğinde hastaya geçici bir sonda takılır. Bu sonda  genellikle 3-5 gün içerisinde alınır.

Prostat Kanserinde Hifu Tedavisi Ne Gibi Avantajlara Sahiptir?

Prostat kanserinde uygulanan HİFU tedavisinin bazı avantajları bulunmaktadır. Bunlar;

Radikal prostatektomi ve ışın tedavisi ne bağlı gelişen sertleşme bozukluğu ve idrar kaçırma gibi sorunlar daha az görülmektedir.

Vücutta kesi yapılmadığı için, yara izi ve ağrı olmaz.

İşlem sonrasında hastalar aynı gün ya da ertesi gün evlerine gönderilir.

HIFU tedavisi tek seanslık bir tedavidir. Işın tedavisi ise 30-60 gün kadar sürmektedir. 

İşlem sırasında sadece prostat içindeki kansere müdahale edilir. Prostat çevresindeki diğer organlar zarar görmez.

İşlem sırasında radyasyon kullanılmaz.

Sağlık durumu nedeniyle ameliyata uygun olmayan ya da ameliyat olmak istemeyen hastalar için bir seçenek oluşturur.

Daha önceden ameliyat ya da ışın tedavisi uygulanan, ancak hastalığı nüks eden kişilerde kolaylıkla uygulanabilir.

Prostat Kanseri Hifu Fiyatları-2021

Prostat kanserinde uygulanan HİFU tedavisinin fiyatları, tedavinin uygulanacağı kuruma göre değişiklik gösterebilir.

Özet olarak;

Prostat kanserinde HİFU tedavisi, özellikle erken evredeki  kanserlerin tedavisinde kullanılan güncel bir tedavi yöntemidir. Ayrıca daha önce  ameliyat ya da ışın tedavisi uygulanan ancak hastalığı tekrar eden kişilerde de kolayca uygulanabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru