Robotik Radikal Prostatektomi Ameliyatı Nedir?

Robotik Radikal Prostatektomi Ameliyatı
İçindekiler

Robotik radikal prostatektomi, prostat kanseri tedavisinde uygulanan bir cerrahi işlemdir. Prostat kanseri erkeklerde sık görülen bir kanser türüdür. Her 6 erkekten birine prostat kanseri tanısı konulmaktadır. Prostat kanserinin tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri robotik radikal prostatektomi ameliyatıdır.

Radikal prostatektomi ameliyatı sırasında prostat  tamamen çıkartılır. Prostat bezi ile birlikte, prostatın hemen arkasında bulunun meni kesesi ve meni kanallarının uç kısımları da alınır. Daha sonra mesanenin boynu ile üretra tekrar birbirine dikilerek eklenir. Bu işlem sırasında bazı hastalarda leğen boşluğunda bulunan lenf bezleri de çıkartılır. Bu işleme pelvik lenf nodu diseksiyonu denir. Eğer hastalık düşük risk gurubunda ise yani lenf bezlerine sıçrama ihtimali düşükse, bu durumda lenf bezlerinin çıkartılmasına gerek yoktur.

Radikal prostatektomi ya açık ya da kapalı yöntem ile yapılabilir. Açık radikal prostatektomi ameliyatı ya göbek altından bir kesi ile girilerek ya da perine olarak bilinen makat ile testis torbalarının arasından girilerek yapılır. Kapalı yöntem ise ya laparoskopik ya da robotik cerrahi şeklinde uygulanmakatdır.

Robotik Radikal Prostatektomi Nedir?

Robotik radikal prostatektomi ameliyatında önce hastanın karın boşluğu gaz ile şişirilir. Genellikle bu iş için karbondioksit gazı kullanılır. Daha sonra, karın cildine yaklaşık 1 cm büyüklüğünde olan 3 ya da 4 küçük kesi yapılarak, buradan içeriye robot kolları gönderilir. Robot kollarının ucunda bulunan cerrahi aletler ile ameliyat gerçekleştirilir. Robotik cerrahide kullanılan özel kamera sayesinde ameliyat sahası 10-12 kat daha büyük ve 3 boyutlu olarak en ince ayrıntısına kadar görülmektedir. Böylece küçük sinir ve damarlar kolayca ayırt edilebilir ve korun korunabilir. Adeta bir el gibi çalışan robotun kollarının, insan eline göre hareket yeteneği çok daha fazladır. Bu yüzden açık cerrahide cerrahın elinin ve aletlerin giremeyeceği alanlara rahatlıkla ulaşılabilir ve ameliyat daha kolay hale gelir.

Robotik Radikal Prostatektomi Avantajları Nelerdir?

Robotik cerrahinin en önemli avantajları, hastanın karnında büyük bir ameliyat yarasının olmaması, ameliyat sonrası iyileşme süresinin ve normal yaşantıya dönüşün daha hızlı olmasıdır.

Robotik cerrahinin sağladığı başlıca avantajlar;

İyileşme süresinin daha kısa olması

Kanser kontrolünün daha iyi olması

Ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı duyulması

Yara izinin daha küçük olması nedeniyle daha estetik bir görünüm

Hastanede kalış süresinin ve günlük hayata dönüşün daha kısa olaması

Ameliyat sırasında daha az kanama olması

Enfeksiyon gelişme riskinin daha az olması

Özetleyecek olursak;

Prostat kanseri erkeklerde sık görülen kanserlerindendir. Prostat kanserinde en etkili tedavi yöntemi, radikal prostatektomi ameliyatıdır. Eskiden bu yöntem genellikle açık radikal prostatektomi  şeklinde uygulanmaktayken,  teknolojideki ilerlemelerle birlikte robotik radikal prostatektomi şeklinde uygulanmaya başlamıştır. Amaç, uygulanan ameliyatın etkinliğini arttırmak ve idrar kaçırma ve iktidarsızlık gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasını önlemektir.  Robotik radikal prostatektomi, prostat kanserinin tedavisinde cazip bir yöntemidir. Klasik açık radikal prostatektomi ameliyatına göre kan kaybı daha az ve  iyileşme daha hızlıdır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru