Prostat Sıvısı Nedir?

Prostat Sıvısı
İçindekiler

Prostat sıvısı nedir? Ne işe yarar? Prostat erkeklerde bulunan bir salgı bezidir. Her erkekte bulunan  bir organdır. Normalde genç erişkin bir erkekteki ağırlığı yaklaşık 20 gram kadardır. Büyüklüğü yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir.  İdrar kesesinin hemen altında ve kalın bağırsağın son bölümünün hemen önünde bulunmaktadır.

Prostat Sıvısı (Zevk Suyu, Mezi) Nedir?

Prostat sıvısı, prostat tarafından üretilen sıvıdır. Halk arasında zevk suyu ya da mezi olarak da bilinir. Prostat bezi tarafından üretilen bu sıvı, meni (sperm, semen/ersuyu) olarak bilinen sıvının büyük bir çoğunluğunu oluşturur.  Prostat sıvısının içinde bazı maddeler bulunur. Bu maddeler, meni içerisinde bulunan ve erkek üreme hücresi olarak bilinen sperm hücrelerinin yaşayabilmesi ve hareket edebilmesi için önemlidir.  Yine prostat sıvısının içindeki bazı maddeler, meninin akışkanlığından da sorumludur. Bu yüzden prostat hastalıklarında prostat sıvısının yapısının bozulmasına bağlı olarak, sperm hücreleri hareket edemez. Bu durum çocuk sahibi olmayı zorlaştırır ve kısırlığa neden olabilir. 

Prostat Sıvısının Nedeni Nedir?

Prostat sıvısının prostat bezi tarafından üretildiğini yukarıda söylemiştim. Cinsel istek, şehvet ya da arzu olduğunda, prostat uyarılarak sıvı salgılar. Prostat sıvısı, prostat masajı sırasında , dışkılama sırasında ıkınma ile penis ucundan damlama şeklinde gelebilir. Bazı prostatit türlerinde tanı ve tedavi amacıyla prostat masajı yapılabilir.  Prostat masajı sırasında penis ucundan damlayan sıvı mikroskop altında incelenir ya da laboratuvarda kültür antibiyogram için kullanılır. 

Prostat Sıvısı İle Hamile Kalınır Mı?

Prostattan sıvı salgılanması genellikle erkeklerde orgazmdan hemen önce olduğu düşünülürse de, zevk suyu cinsel birleşme sırasında herhangi aşamada gelebilir. Hatta bazı erkeklerde cinsel birleşme öncesinde, sevişme sırasında ya da cinsel tahrik olma durumunda da gelebilir.  Prostat sıvısının içinde sperm hücreleri bulunabilir. Dolayısıyla cinsel birleşme sırasında, vajina içerisine meni boşalması olmasa bile prostat sıvısından dolayı hamilelik oluşabilir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru