Prostat Küçülten İlaçlar Nelerdir?

Prostat Küçülten İlaçlar Nelerdir?
İçindekiler

Prostat küçülten ilaçlar, prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan ve prostat bezini küçülterek etki gösteren ilaçlardır. Prostat büyümesi olan kişilerde, eğer şikayetler çok fazla değilse ve kişinin yaşam kalitesini çok fazla bozmuyorsa, öncelikle ilaç tedavisi önerilir. Kullanılacak olan ilaç;  hastanın şikayetleri, prostatın büyüklüğü, hastanın sağlık durumu, mevcut diğer hastalıkları ve varsa kullandığı diğer ilaçlara göre belirlenir.

Prostat tedavisinde kullanılan ilaçlar; bitkisel ilaçlar, alfa-blokerler, 5- alfa-redüktaz inhibitörleri, muskarinik reseptör antagonistleri ve fosfodiesteraz 5 inhibitörleridir. Her bir grup ilacın farklı bir etki mekanizması ve farklı yan etkileri bulunmaktadır.

Prostat Küçülten İlaçlar Nelerdir?

Prostat küçülten ilaçlar dendiğinde, 5 alfa-redüktaz inhibitörleri akla gelir. Bu grup ilaçlar kullanılmaya başladıktan bir süre sonra prostat bezinde küçülme yaparlar.  Bu grup ilaçlar etkilerini kullanılmaya başladıktan sonra 3 ile 6 ay içinde gösterirler. Bu ilaçlar Dutasterid ve Finasterid olmak üzere iki tanedir. 

Dutaserid (Avodart)

Avodart-Dutasteride
Prostatı küçülten ilaçlar-Avodart-Dutasteride

Dutaserid, 5 alfa-redüktaz enzimini baskılayarak etki gösterir. İyi huylu prostat büyümesi olan kişilerde kullanılır.
İlaç mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Genellikle, günde 1 kez aç veya tok karnına ağızdan alınarak kullanılmaktadır. Kapsül şeklinde olan bu ilaç, bütün olarak yutulmalı ve çiğnenmemeli ve açılmamalıdır. İlaç etkisini hemen göstermez. Etkileri kullanılmaya başladıktan yaklaşık 3-6 ay kadar sonra görülmeye başlar.

Finasterid (Proscar)

Proscar
Proscar

Finasterid de Dutaserid gibi yine 5 alfa-redüktaz enzimini baskılayarak etki göstermektedir. Bu enzim erkeklik hormonu olan testosteronu daha aktif olan bir forma dönüştürür. Finasterid, bu enzimi baskılayarak bu dönüşüme engel olur. Bu özelliğinden dolayı iyi huylu prostat büyümesi olan kişilerde tedavi amacıyla kullanılır.
Günde 1 kez aç veya tok karnına ağızdan alınarak kullanılır. İlaç bir bütün olarak yutulmalı, çiğnenmemeli ve içi açılmamalıdır. İlacın etkisi hemen görülmez, 3-6 ay kadar bir süre geçmesi gerekir.

Prostat Küçülten İlaçlar Ne Gibi Yan Etki Gösterir?

Bu grup ilaçların en önemli yan etkileri cinsel fonksiyonlar üzerinedir. Bu ilaçlar cinsel istekte azalma, sertleşme sorunu ve boşalma problemlerine neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerde memelerde büyüme ve meme ucunda ağrı ve hassasiyet görülür.  Bu yan etkiler tedavinin kesilmesi ile birlikte kaybolur. Bu grup ilaçların prostat kanseri riskini artırabileceği yönünde iddialar bulunmaktadır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru