Prostat Kanserinde Ağrı Olur Mu?

Prostat kanserinde ağrı olur mu?  Prostat kanserinde ağrı, hastalığın evresine yani kanserin vücuttaki yaygınlığına göre değişir. Prostat bezinden köken alan prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen bir kanser türüdür. Genellikle yaşlı erkeklerde görülür. Nadiren kırklı yaşlarda da görülebilir. Hastalık, ilk zamanlarda herhangi bir belirtiye neden olmaz.  Hastalığın ilerlemesiyle birlikte bazı şikayetler görülmeye başlar.

Prostat Kanserinde Ağrı Olur Mu?

Prostat kanserinde ağrı, genellikle hastalığın kemiklere sıçraması sonucu görülen kemik ağrıları şeklinde olur. Prostat kanserinin en sık metastaz yaptığı yer kemiklerdir. Ağrı sıklıkla kemik metastazları sonucu ortaya çıkmaktadır. Prostat kanserinin en sık yayıldığı kemikler omurga kemikleri ve leğen kemikleridir. Göğüs kafesindeki kaburga kemikleri de sık yayıldığı kemiklerdendir.

Bunun dışında prostat bezi içindeki kansere bağlı olarak ağrı da görülebilir. Prostat içindeki kanserin prostat bezi dışına çıkıp etraftaki komşu organlara yayılım olabilir. Buna bağlı olarak perine bölgesinde ağrı görülebilir. Perine denilen yer, makat ile testis torbası arasında kalan bölgedir.

Prostat kanserinde nadiren yan ağrısı (böbrek ağrısı) da görülebilir. Böbreklerde üretilen idrar, üreter adı verilen boru şeklindeki kanallarla idrar kesesine taşınır. Üreterlerin uzunluğu yaklaşık 30 cm kadardır. Bu kanallar iki adet olup mesanenin tabanına açılırlar. Prostat bezindeki kanser ilerlediğinde, bu kanalların idrar kesesine açıldığı yerde tıkanıklık olur. Bu durumda böbreklerden gelen idrar, mesane yani idrar kesesine  boşalamaz. Zamanla idrar kanalları genişlemeye başlar. Bir süre sonra tüm idrar kanalı ve böbrek içindeki havuzcuk adı verilen boşluklar da genişler. Bu durum ağrıya neden olur. Ağrı sırtın yan tarafında hissedilir. O bölgede bir dolgunluk, ağırlık hissi şeklinde tarif edilen bir ağrıdır. Künt bir ağrıdır.

Prostat bezi içindeki kanserin ilerlemesiyle birlikte, prostatın içinden geçen idrar kanalı (üretra) sıkışır. kanser  idrar kanalını tutar. Bu durumda idrar yapmada sıkıntılar görülür. İdrar yaparken ağrı, idrar kesesinin tam boşalmamasına bağlı göbek altında hissedilen bir ağrı olabilir.

Özetleyecek olursak; prostat kanserinde ağrı hastalığın ileri evrelerinde görülebilir. Prostat kanserindeki ağrının en önemli nedeni kemik ağrısıdır. Hastalığın kemiklere sıçraması sonucu oluşur. Bundan başka, böbreklerden idrar kesesine gelen idrar kanallarının tıkanmasına bağlı yan ağrı olabilir. Prostat bezi içindeki kanserin büyümesine ve etraftaki dokuları istilasına bağlı perine ağrısı görülebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.