Prostat Kanseri Ameliyatı (Radikal Prostatektomi) Nedir?

Prostat Kanseri Ameliyatı (Radikal Prostatektomi)
İçindekiler

Prostat kanseri ameliyatı ya da tıp dilindeki adıyla radikal prostatektomi, prostat kanseri tedavisinde uygulanan bir ameliyattır. Prostat kanseri erkekleri etkileyen en önemli sağlık sorunlarından biridir. Erkelerde görülen tüm kanserlerinin %11′ ini oluşturur. Yine erkekler arasında kanserden ölümlerden de %9′ unu prostat kanseri oluşturmaktadır. Erken evre prostat kanseri hastalığın henüz prostat dışına çıkmadığı anlamına gelir.

Yaşam beklentisi 10 yılın üzerinde olan erken evre prostat kanserlerinde uygulanacak standart tedavi prostat kanseri ameliyatı işlemi yani radiikal prostatektomidir. Prostat bezinin ameliyat ile tamamının çıkarılması işlemine Radikal Prostatektomi adı verilir. Ameliyat sırasında, prostat bezinin lenf sıvısını toplayan bazı lenf bezlerinin de çıkarılması gerekir. Bu işleme lenfadenektomi denir.  Ancak lenfadenektomi her hasta için gerekli olmayabilir. prostatın çıkarılması ameliyatında bazı hastalarda penise giden ve sertleşmeyi (ereksiyon) sağlayan sinirler de korunabilmektedir.

Radikal prostatektomi açık ya da kapalı olarak uygulanabilir. Açık radikal prostatektomi ameliyatında göbek altından yapılan bir kesiden girilerek ameliyat gerçekleştirilir. Kapalı radikal prostatektomi ise laparoskopik ya da robotik olarak gerçekleştirilir. Robotik prostatektomi, küçük kesilerden karın içerisine yerleştirilen robotik kollar aracılığıyla uygulanır. Robotik cerrahide önce hastanın karnı karbondioksit gazı ile şişirilir. Daha sonra robotun kolları yerleştirilir ve ameliyat gerçekleştirilir.

Laparaskopik prostatektomi karından küçük kesiler yapılarak içeriye torakar adı verilen tüpler yerleştirilir. Bu tüplerden gönderilen aletler ile prostat ve lenf bezleri çıkartılır.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru