Prostat Füzyon Biyopsisi Nedir?

Prostat Füzyon Biyopsisi
İçindekiler

Prostat füzyon biyopsisi, akıllı biyopsi, prostat kanserinde hedefe yönelik biyopsi gibi isimlerle de bilinir. Hedefe yönelik prostat MR-TRUS füzyon biyopsisinde, üst düzey teknolojik cihaz ve yazılım kullanılmaktadır. Bu sayede  prostatta kanser şüphesi olan bölgeler önceden saptanır. Saptanan bu  şüpheli alanlara adeta nokta atışı yapılarak hedefler vurulmaya çalışılır. Bu yöntem sayesinde kanser odakları daha yüksek bir doğrulukla saptanabilir.

Prostat Füzyon Biyopsisi Nedir?

Prostat kanseri tanısı prostat biyopsisi ile konur. Prostat dokusundan laboratuvarda inceleme için örnek doku alınması işlemine prostat biyopsisi adı verilir. Klasik prostat biyopsisinde, prostattan bir iğne ile alınan 12 parça patolojik incelemeye tabi tutulur. Bu işlem sırasında biyopsi iğnesinin, prostat bezi içerisindeki kanser dokusuna isabet etmemesi durumunda, kanseri tanısı atlanmış olur.

Füzyon biyopsisinde ise, biyopsi işleminden önce yüksek çözünürlük özelliği olan  MR ile prostat filmi çekilerek, şüpheli alanlar önceden tespit edilir. Bu görüntüler özel bir ultrason cihazına (füzyon biyopsi cihazı) aktarılarak, bu şüpheli alanlardan ayrıca dokular alınır. Dolayısıyla bu yöntem ile, prostat kanserinin gözden kaçma ihtimali çok daha düşüktür.

Yani normal prostat biyopsisi sırasında, prostatın 12 yerinden rastgele parça alınır. Bu durum kanserin atlanmasına neden olabilmekte ve daha sonra tekrar biyopsi alınmasını gerektirebilmektedir. Füzyon biyopside ise önceden tespit edilen şüpheli alanlardan biyopsi alındığı için, kanseri yakalama şansı daha yüksektir.

Normal prostat biyopsisi genellikle makattan prostata girilerek yapılır. Bu durum bazen ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Prostat füzyon biyopsisi, perineal bölgeden yani makata girmeden, makat ile torbalar arasındaki bölgeden yapılır. Bunun en önemli avantajı, makat gibi kirli bir alana girilmediği için enfeksiyon ihtimalinin daha düşük olmasıdır.

Prostat Füzyon Biyopsi Ne Zaman Yapılır?

Aslında prostat kanseri şüphesi taşıyan tüm hastalara prostat füzyon biyopsisi yapılabilir. Ancak bu hem maliyet hem de ulaşılabilirlik açısından pek mümkün değildir. Bu yüzden füzyon biyopsi, daha önce prostat biyopsisi yapılmış ve ancak patolojik incelemede prostat kanseri tespit edilmemiş olmasına rağmen, prostat kanseri şüphesi halen devam eden ve bu yüzden yeniden prostat biyopsisi yapılması düşünülen hastalara yapılmalıdır. Bu teknolojinin yaygınlaşması ve ucuzlaması ile birlikte, yakın gelecekte tüm prostat biyopsileri için bu yöntemin kullanılacağı tahmin edilmektedir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru