Prostat Ca Nedir?

Prostat ca
İçindekiler

Prostat Ca nedir? Ca ne demek? Prostat ca, prostat karsinomu anlamına gelir. Prostat carsinomu kelimesinin kısaltmasıdır. Prostat karsinomu da prostat kanseri anlamına gelir.  Prostat kanseri, erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat bezindeki hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan bir kanser türüdür.

Prostat Ca Nedir?

Karsinom ya da karsinoma, tıbbi bir kelimedir. Epitel veya bezsel dokulardan köken alan bir kanser türüdür. karsinom kötü huyludur, etraftaki doku ve organları işgal eder. Kan ya da lenf dolaşımına karışarak lenf bezlerine ve diğer organlara yayılabilme özelliğine sahiptir. Karsinom aslında ”carcinoma” kelimesinin Türkçe yazılmış şeklidir. Özet olarak ”Ca” kanser anlamına gelir. Prostat Ca da prostat kanseri demektir.

Tıpta ”Ca” kısaltması, diğer organ kanserlerinde de benzer şekilde kullanılır. Örnek olarak;

Böbrek Ca: Böbrek kanseri

Mide Ca: Mide kanseri

Mesane Ca: Mesane kanseri

Özafagus ca: Yemek borusu kanseri

Kolon Ca: Kalın bağırsak kanseri

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, prostat bezinden köken alan bir kanser türüdür. Prostat bezi sadece erkeklerde bulunur. İdrar kesesinin hemen altında bulunan ceviz büyüklüğünde bir organdır. Prostatın içinden üretra adı verilen  idrar kanlı geçer.

Prostat kanseri prostattan köken alan, genelde yavaş ilerleyen ve sıklıkla 60 yaş üstü erkeklerde gözlenen bir kanserdir.  45 yaş altındaki erkeklerde çok nadir de olsa görülebilir.

Kanser, prostat bezinin içerisinde sınırlı kalabileceği gibi,  prostat bezinin etraftaki lenf bezlerine de yayılabilir. Ayrıca kanser hücreleri kana karışarak vücudun uzak bölgelerine yayılabilir. Prostat kanserinin en sık yayıldığı yer kemik ve akciğerdir. Kanser kemik ya da akciğer gibi vücudun başka bir yerine yayıldığında hastalığa Metastatik Prostat Kanseri adı verilir.

Prostat kanseri belirtileri genellikle hastalığın ileri evrelerinde görülür. Erken evrede herhangi bir şikayete neden olmaz. Sinsi bir şekilde ilerleyen bu hastalığın erken evrede tanınması ancak düzenli muayene  ile mümkündür. Hastalık belirtileri prostat büyümesi ya da iltihabı gibi diğer prostat hastalıklarında da görülebilir. Prostat kanserinin sık görülen belirtileri arasında; idrar yapmada güçlük, sık idrara çıkma ihtiyacı, kabızlık, idrar ya da menide kan, ereksiyon sorunları, boşalma sırasında ağrı ve bel ağrısı bulunmaktadır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru