Prostat Biyopsisi Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalı?

Prostat biyopsisi öncesi hazırlık, işlem sırasında olabilecek komplikasyonları yani istenmeyen olayları önlemesi açısından çok önemlidir. Prostat kanseri erkeklerde oldukça sık görülen bir sağlık problemidir. Erkeklerde, akciğer kanserinden sonra en fazla görülen ikinci kanser türüdür.

Prostat Biyopsisi Nedir?

Prostat Biyopsisi Nedir?
Prostat Biyopsisi Nedir?

Prostat biyopsisi, prostat bezinden özel bir iğne ile inceleme amacıyla parça alınması işlemidir. Her ne kadar günümüzde tıp çok ilerlese de, prostat kanseri tanısı halen prostat biyopsisi ile konulmaktadır. Prostat biyopsisi ultrason ile makattan girilerek yapılır. Prostat rektum adı verilen bağırsağın son kısmının hemen önünde bulunur. Biyopsi ile alınan prostat bezinden alınan doku parçaları, özel boyalarla işlem gördükten sonra mikroskop altında incelenir ve kanser hücreleri olup olmadığı araştırılır. Prostat biyopsisi yaklaşık 10-15 dakika kadar sürer. Prostatın değişik bölgelerinden en az 12 parça alınır.

Prostat Biyopsisi Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalı?

Biyopsi işleminden bir hafta önce doktor kontrolünde, eğer alınıyorsa aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kesilir. Bu ilaçlar biyopsiden sonra 1 hafta daha kullanılmamalıdır.

İşlemden üç gün önce, enfeksiyon gelişmesini önlemek için doktor tarafından reçete edilen antibiyotik kullanılmaya başlanır.  Antibiyotik kullanımına, işlemden sonra da ilaç bitene kadar devam edilmelidir.

Biyopsi işlemden bir saat önce bağırsak temizliği için makattan lavman yapılır. Bunun için lavman  ilacı makat içine sıkılır ve ilaç makatta 15 dakika bekletilir. Daha sonra tuvalete gidilerek boşaltılır.

Prostat Biyopsisi Sonrası Neler Olabilir?

Biyopsi işlemi sonrası makattan kan gelmesi, tansiyon düşmesi ve  baş dönmesi görülebilir. Yine bir süre kanlı dışkı, kanlı idrar, idrar yaparken yanma ve sık idrara gitme gibi şikayetler görülebilir. Biyopsi sonrası ilk 15 içerisinde  bunların görülmesi normaldir ve paniğe kapılmamak gerekir. Herhangi bir tedaviye gerek olmadan 2 hafta içinde kendiliğinden geçer.

Prostat biyopsisinden sonra 3 hafta kadar boşalma sırasında ağrı ve kanlı meni görülebilir. Bu yüzden 3 hafta boyunca cinsel ilişki önerilmemektedir.

Yine bu dönemde, idrar yollarını tahriş ederek  şikayetleri arttıracağı için baharatlı ve acılı gıdalar alınmamalıdır.

Ancak yüksek ateş (>38 °C), terleme, titreme, makatta ağrı ve idrar yapamama gibi durumlar görülürse mutlaka doktora haber verilmeli ya da en yakın hastaneye veya acil servise başvurulmalıdır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.