Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Prostat biyopsisi nasıl yapılır?
İçindekiler

Prostat biyopsisi nasıl yapılır? diye merak etmiş olabilirsiniz. Prostat biyopsisi, prostat kanserinden şüphe edildiğinde uygulanan bir işlemdir.  Prostat kanseri, erken dönemde herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak hastalık ilerleyip, prostatın içinden geçen idrar kanalını sıkıştırmaya başladığında ya da vücudun başka organlarına sıçradığında  bir takım şikayetler ortaya çıkar. Bu yüzden belli bir yaştan sonra erkeklerde kan PSA düzeyine bakılmalı ve prostat muayenesi yapılmalıdır.

Prostat Biyopsisi İçin Hazırlık Nasıl Olmalı?

Biyopsi işlemi için makat bölgesinin uyuşturulması yeterlidir. Hastanın tamamen uyutulması gerekmez. Bu nedenle biyopsi öncesinde aç kalmaya gerek yoktur. Biyopsi işleminden en  az 10 gün öncesinde hiçbir şekilde aspirin,  plaviks, kumadin gibi kanın pıhtılaşmasını engelleyen halk arasında kanı sulandırıcı ilaçlar olarak da bilinen ilaçlar kesilmelidir. Ayrıca bu ilaçlar biyopsi sonrasında da 10 gün süre ile kullanılmamalıdır.

Prostat Biyopsi Öncesi Hazırlık
Prostat Biyopsisi İçin Hazırlık

Biyopsi öncesinde mutlaka idrar tahlili yapılarak, idrar yollarında enfeksiyon olup olmadığı araştırılmalıdır.  Enfeksiyon varken biyopsi alınırsa, biyopsiden sonra yüksek ateş, idrar yapmada zorlanma, hiç idrar yapamama ve akut prostatit gelişme ihtimali yüksektir.  İdrar tahlilinde enfeksiyon olmasa bile, genellikle biyopsi yapılmadan  1 gün önce başlayıp, 3 gün süren antibiyotik kullanılır. Biyopsi yapılacak günün sabahı mutlaka bağırsak temizliği için, lavman yapılması gerekir.

Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Prostat biyopsisi yapılışı
Prostat biyopsisi nasıl yapılır?

Prostat biyopsisi için öncelikle makata bir ultrason cihazı yerleştirilir ve prostattan parçalar bu ultrason görüntüsü rehberliğinde alınır.  Parçalar bir iğne yardımı ile alınır. Prostat bezi sağ, sol, geçiş bölgesi, tavan ve taban olmak olmak üzere beş parçadan oluşur.  Biyopsi sırasında prostatın tüm parçalarından en az 12 adet doku örneği alınır. Ayrıca ultrasonda şüpheli bir görüntü varsa, bu bölgelerden de ayrıca parça alınır.

Gelelim prostat biyopsisi nasıl yapılır sorusuna. Hasta genellikle sol yan tarafına ve bacaklarını karnına doğru çekmiş olarak yatar. Makat içine  uyuşturucu özelliği olan bir jel sıkılır. Ultrason probu makattan içeri sokulur ve prostat görüntülenir.

Prostat bezi kalın bağırsağın son kısmı olan rektum adı verilen bölümün hemen önünde bulunur. Bu yüzden prostat bezine ulaşmanın en kolay ve güvenli yolu kalın bağırsağın bu son kısmıdır. Ultrason probu üzerinde biyopsi iğnesi taşıyan özel bir düzenek bulunur. Bu düzenek yardımıyla prostattan en az 12 tane biyopsi alınır. Biyopsi sırasında alınan parçalar incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilir. Prostat biyopsisi yerini tutacak başka bir yöntem şuan için bulunmamaktadır.

prostat biyopsi iğnesi
prostat biyopsi iğnesi

Prostat biyopsisi nasıl yapılır ile ilgili bilgiler yukarıda anlatıldı. Umarım faydalı olmuştur. Özetle, prostat biyopsisi, prostat kanseri şüphesinde, kesin tanıyı koymak için yapılır. Prostat muayenesinde prostat üzerinde sertlik olması ya da kan PSA değerinin normalden yükse olması durumunda mutlaka prostat biyopsisi yapılmalıdır. Eğer işlem öncesi gerekli hazırlıklar yapılırsa, prostat biyopsisi sonrası ortaya çıkan sorunlar çoğunlukla görülmez. Prostat biyopsisi 10-15 dakika kadar süren, hastanede yatışı gerektirmeyen ve  ağrı duyulmayan bir işlemdir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru