Prostat Biyopsi Sonrası Neler Olabilir?

prostat biyopsisi
prostat biyopsisi

Prostat biyopsi sonrası  ne gibi sıkıntılar olabilir?  Prostat biyopsisi sırasında ya da sonrasında nadiren kanama, ateş, enfeksiyon gibi sorunlar görülebilir. Prostat biyopsisi, prostat kanserinden şüphe edildiğinde uygulanan bir işlemdir.  Prostat kanseri, erken dönemde herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak hastalık ilerleyip, prostatın içinden geçen idrar kanalını sıkıştırmaya başladığında ya da vücudun başka organlarına sıçradığında  bir takım şikayetler ortaya çıkar. Bu yüzden belli bir yaştan sonra erkeklerde kan PSA düzeyine bakılmalı ve prostat muayenesi yapılmalıdır.

Eğer kan PSA düzeyi olması gerekenden yüksek ya da parmakla yapılan prostat muayenesinde şüpheli bir durum tespit edilirse, bu durumda mutlaka prostat biyopsisi yapılmalıdır. Çünkü prostat kanserinin kesin tanısı prostat biyopsisi ile konur.

Prostat Biyopsisi Sırasında Görülebilecek Sorunlar Nelerdir?

Prostat biyopsisi sırasında  ağrı, tansiyon düşmesi ya da baş dönmesi gelişebilir. Hastanın bir süre gözlem altında tutulması gerekebilir.

Prostattan biyopsi ile parça alınırken duyulan ağrı, kişilerin yaklaşık dörtte birinde görülür. Ağrının şiddeti orta düzeyde ya da şiddetli seviyede olabilir. Bazen ikinci kez biyopsi alınması gerekebilir. Ancak daha önce biyopsi uygulanan kişilerin üçte biri, daha önce duydukları ağrı nedeniyle ikinci kez biyopsi işlemi uygulanmasını kabul etmemek istemezler.

Prostat biyopsisi sırasında duyulan ağrının iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birisi ultrason probuna bağlı duyulan ağrıdır. Ultrason probunun anüsten geçmesi, rektuma ilerletilmesi ve rektum içinde hareket ettirilmesi ağrıya neden olur. Ağrının diğer nedeni ise, biyopsi iğnesinin prostat kapsülünden geçerek prostat dokusu içerisinde ilerlemesidir.

Prostat biyopsisi sırasında duyulan ağrıyı azaltmak için ağız yoluyla alınan ya da makata yerleştirilen ağrı kesiciler, makata sıkılan uyuşturucu jeller, sakinleştirici ilaçlar, prostat çevresindeki sinirlerin uyuşturulması (periprostatik sinir blokajı), bölgesel ya da genel anestezisi uygulanan yöntemler arasında bulunmaktadır.

Prostat Biyopsi Sonrası Görülebilecek Sorunlar Nelerdir?

prostat biyopsisinden sonra kanama
prostat biyopsisi sonrası kanama

İşlemden bir süre sonra makattan ve idrar yolunuzdan kanama olabilir. Bu durum genellikle kendiliğinden iki hafta içinde geçer. İdrar tıkanıklığı ve idrar yapmada zorlanma görülebilir. Bazen idrar yolundaki kanama ya da idrar yapamama nedeniyle geçici bir süre sonda takılması gerekebilir. İdrar yolu enfeksiyonu ya da prostat iltihabı gelişebilir. Bu durumda ateş olur. Ateşin oması çok önemlidir. Acilen doktora ya da hastaneye gitmek gerekir. İşlem öncesi var olan basur ve fissür (çatlak) gibi durumlara ait şikayetlerde şiddetlenme olabilir.

Prostat biyopsi sonrası karşılaşılabilecek sorunlar;

menide kan
kanlı meni

İdrardan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi

Kanlı meni

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yapmada zorlanma

İdrar tıkanması

Ateş

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.