Prostat Ameliyatı Kısırlık Yapar Mı?

Prostat Ameliyatı Kısırlık Yapar Mı?
İçindekiler

Prostat ameliyatı kısırlık yapar mı? Prostat sadece erkeklerde bulunana küçük bir organdır. Vücutta bulunduğu yer idrar kesesinin hemen altıdır. Prostat çok büyük bir organ değildir, büyüklüğü yaklaşık bir ceviz kadardır.

Prostat Ne İşe Yarar?

Prostat erkek üreme organlarından biridir. Yani üremeye yardımcı olur. Prostat ürettiği sıvılarla, meninin oluşumuna katkıda bulunur. Prostatta üretilen ve meni içine karışan maddeler, meni içindeki sperm hücrelerinin canlı kalmasını sağlar. Yine bu maddeler meninin donmasını önleyerek akışkanlığını sağlamaktır.

Prostatın en önemli hastalıkları prostatı iltihabı, iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseridir. Prostat büyümesinde, büyüyen prostat dokusu, içerisinden geçen idrar kanalını sıkıştırarak idrarın geçişine engel olur. Bu yüzden prostat büyümesi olan erkekler idrar yapma zorluğu çekerler. Prostat bezinin iltihaplanmasına ise prostatit denir. Prostat kanseri ise bez içindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Prostat Büyümesi Ameliyatı Kısırlık Yapar Mı?

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi, eğer hastanın şikayetleri çok aşırı değilse, hayat standartlarını çok bozmuyorsa ilaçlar ile yapılır. Ancak hastanın şikayetleri çok aşırı, yaşam kalitesi çok bozuk ya da ilaç tedavisi ile düzelmiyorsa ameliyat ile tedavi yoluna başvurulur. Prostat büyümesi ameliyatında amaç büyüyen prostat kısmının çıkarılmasıdır. Prostatın geri kalan kısmı yerinde bırakılır. Bu işlem açık ya da kapalı yöntemler ile yapılabilir. Kapalı yöntemlerde ya elektrik enerjisi (TUR prostat ameliyatı) ya da lazer enerjisi (HoLEP ameliyatı) kullanılır.

Meni kesesinden çıkan meni kanalları prostat içinden geçerek idrar kanalına açılır. Yani meni önce prostata ve idrar yoluna gelir. Daha sonra meni idrar kesesi içine kaçmasın diye idrar kesesinin boynu kapanır  ve böylece meni dışarıya atılır. Açık ya da kapalı uygulanan prostat ameliyatı sırasında, büyüyen prostat dokusu çıkarılınca meni kanallarının prostat içine açıldığı yerlerde ve idrar kesesi boynunda bazı değişiklikler ortaya çıkar. Bu yüzden prostat ameliyatı geçiren hastalarda, artık meni eskiden olduğu gibi dışarıya fışkırmaz. Bu durumu bazı erkekler önemsemese de bazı erkekler için çok önemli bir konu olabilir. Hatta sırf bu yüzden ameliyat olmayan hastalar vardır. Aslında bu durum cinsel güçte bir azalma yaratmaz. Ancak çocuk sahibi olmak istenirse normal yoldan çocuk sahibi olmada sıkıntılar olur.  Penis sertleşmesini sağlayan sinirler prostat büyümesi bu ameliyatı  sırasında zarar görmez. Bu yüzden prostat büyümesi ameliyatı penis sertleşmesi üzerine olumsuz bir etki yapmaz.

Prostat Kanseri Ameliyatı Kısırlık Yapar Mı?

Prostat kanseri, prostat büyümesinden tamamen farklı bir hastalıktır. Bu iki hastalığın tedavileri de bir birinden çok farklıdır. Prostat büyümesinde sadece büyüyen prostat dokusu alınırken, prostat kanserinde ise prostatın tamamı hatta meni keseleri ve meni kanallarının uçları da alınır. Bu ameliyatta açık ya da robotik yöntemlerle yapılabilir. Prostat kanseri nedeniyle uygulanan ameliyatlarda, sertleşme sorunlarının yaşanma ihtimali çok daha fazladır. Meni keseleri alındığı için ameliyat sonrası dönemde artık meni çıkışı olmaz. Sertleşme ve orgazm olsa bile bu kuru orgazm şeklindedir. Dolayısıyla prostat kanseri ameliyatı olan bir hasta ameliyat sonrası meni çıkaramayacağı için normal yoldan yani cinsel ilişkiyle çocuk sahibi olamaz.

Prostat Ameliyatı Olanlar Çocuk Sahibi Olur Mu?

Özetleyecek olursak; prostat büyümesinde prostatın bir kısmı, prostat kanserinde ise tamamı alınır. Prostat büyümesi nedeniyle yapılan ameliyatlardan sonra, erkeğin menisi dışarıya doğru değil de içeriye yeni idrar kesesine doğru fışkırır. Bu yüzden prostat ameliyatı olan erkeğin partnerini hamile bırakma şansı düşüktür.  Eğer ameliyat olan hasta, çocuk sahibi olmak isterse, idrar içindeki sperm hücreleri bir takım özel işlemler sonrası elde edilerek eşine aşılama, mikroenjeksiyon ya da tüp bebek yöntemler uygulanır.  Prostat kanseri ameliyatı olan bir erkek çocuk sahibi olmak isterse, testislerden alınacak sperm hücreleri ile mikroenjeksiyon yöntemi uygulanır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru