Kadınlar Prostat Kanserine Yakalanır Mı?

Kadınlarda Prostat Kanseri
İçindekiler

Kadınlar Prostat Kanserine Yakalanır Mı?

Kadınlarda prostat bezi var mı? Kadınlar prostat kanserine yakalanır mı? Her ne kadar kadınların prostatı olmasa da,  idrar yolu (üretra) ile vajina arasında bulunan Skene bezi, erkeklerde bulunan prostat bezinin kadınlardaki bir kalıntısıdır. Bu yüzden bu bezler  bazen dişi prostat olarak da adlandırılır.

Skene bezinin son zamanlarda cinsel uyarılma üzerinde etkili olduğu, hatta kadınlarda bulunduğu iddia edilen orgazm sağlayıcı G noktası’nın Skene bezi olduğu söylenmektedir. Erkeklerde prostat masajında olduğu gibi, Skene bezinin uyarılması idrar yollarından bir sıvının gelmesine neden olabilir. Bu bölgenin uyarılması kadının orgazmına yardım edebilir.

Yapılan araştırmalarda Skene bezlerinin,  prostattan salgılanan enzimler olan prostat spesifik antijen (PSA) ve PSA fosfataz (PSAP) içerdiğini göstermiştir. Prostat ile Skene bezlerinin benzerliğin anlaşılması ile  “dişi prostat” teriminin kullanılmasına neden olmuştur. Dolayısıyla, bir anlamda kadınlarda prostat var ve kadın prostat kanseri teknik olarak mümkünmüş gibi düşünülebilir, ancak bu durum oldukça nadirdir.

Prostat Spesifik Antijen (PSA)

Kadınlarda PSA’ nın nasıl üretildiği araştırma konusu olmuştur. PSA erkeklerde prostat kanserinin bir göstergesidir. PSA kadınlarda bazı meme kanseri türlerinde artış gösterir. Bazı araştırmalara göre, kadınlarda kanser tedavisi sırasında PSA seviyelerinin kontrol edilmesi, bazı meme kanseri türlerinin tedavisinin izlenmesinde yardımcı olabilir.

Kadınlarda Prostat Kanserinin Sıklığı Nedir?

Kadın prostat kanseri oldukça nadir görülen bir durumdur. 1994 yılında yapılan bazı araştırmalara göre kadın prostat kanseri, kadınlarda görülen tüm idrar yolu ve genital kanserlerin yaklaşık yüzde 0.003’ünü oluşturmaktadır.

Kadın Prostat Kanserinin Belirtileri

Kadın prostat kanserinin tanısı zor olabilir. Çünkü çok nadir görüldüğü için genellikle akla gelmez. Diğer bir problem ise, ağrı, kaşıntı, kilo kaybı,  iştahsızlık ve kanama nedeniyle gelişen anemi gibi kadın prostat kanserinin belirtilerinin çoğunun, diğer birçok hastalıkta da görülmesidir.

Kadın prostat kanserinde görülen diğer belirtiler ise şunlardır;

  • İdrar yaparken ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Adet düzensizlikleri
  • İdrar yapma zorluğu
  • Sık idrara çıkma

Özet Olarak;

Kadınlarda bulunan Skene bezleri dişi prostat olarak adlandırılır. Çünkü prostat ve Skene bezinin yapıları birbirine benzer ve her ikisi de aynı hormonları üretir. Erkek prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olmasına rağmen, kadın prostat kanseri ise oldukça nadirdir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru