Sigara Prostat Kanserine Neden Olur Mu?

Sigara prostat kanserine neden olur mu?
İçindekiler

Sigara prostat kanserine neden olur mu? Sigara ile prostat kanseri arasında bir ilişki var mıdır? Sigara içiyorsanız ve sigarayı bırakmak istiyorsanız, işte size sigarayı bırakmanız için bir neden daha….

Sigaranın kalp ve akciğer hastalıkları riskinin yanı sıra mesane ve böbrek kanserleri riskini de artırdığı bilinmektedir.  Yapılan yeni bir çalışmada sigara kullanımının prostat kanserini saldırgan bir hale getirdiği ve metastaz yapmasına yani diğer organlara sıçramasına neden olabileceği gösterilmiştir.

Sigara Prostat Kanserine Neden Olur Mu?

Sigara kullanımı ile prostat kanseri arasındaki ilişki, sigara ile akciğer ve kalp hastalıkları ya da sigara ile mesane kanseri arasındaki ilişki kadar güçlü değildir. Dört milyondan fazla erkeği kapsayan toplam 51 çalışmanın verilerini değerlendiren araştırmacılar, sigara kullanımı ile prostat kanseri arasında ilişki olabileceğini tespit ettiler. 2014’te yayınlanan bu araştırmada, sigara içenlerde prostat kanseri nedeniyle ölümlerin, sigara içmeyenlere göre % 24 oranında daha yüksek olduğu görülmüştür.  Ancak bu çalışma, prostat kanseri dışı nedenlerden dolayı ölen erkeklerde acaba tespit edilmemiş prostat kanseri var mıydı? ya da bu erkekler prostat kanseri gelişecek kadar uzun yaşayamadılar mı? sorularına cevap verememektedir.

Bu soruların cevabını araştırmak için, prostat kanseri nedeniyle ameliyat olan sağlıklı 22.000’den fazla erkek üzerinde bir çalışma yapıldı. Bu çalışmada sigara içen ve içmeyenler prostat kanserli hastalar yaklaşık 6 yıl kadar takip edildi. Sigara içen prostat kanseri hastalarındaki ölüm oranı, sigara içmeyenlere göre neredeyse iki kat daha yüksek bulundu. Ayrıca sigara içenlerde, prostat kanserinin vücudun başka organlarına sıçrama oranı içmeyenlere göre % 151 daha yüksekti.  Ameliyat sonrası dönemde PSA (prostat spesifik antijen) seviyesindeki yükselme ve kanser nüksü yani tekrar etmesi sigara içenlerde % 40 daha yüksek idi.

Sigara kullanımı ile prostat kanseri arasındaki biyolojik ilişki tam olarak açık değildir. Sigara dumanı içindeki kanserojen maddeler, prostat içinden geçen idrar ile atılır. Bu maddeler bu sırada prostat ile temas ederek, prostat içindeki toksik yangıyı artırabilir. Ayrıca sigara kullanımı ile birlikte, kötü yaşam koşulları, yetersiz egzersiz ya da alkol alımı da prostat kanserinin seyri üzerinde olumsuz etkiyle sahip olabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru