Prostat Kanserinin 4. Evresi Nedir?

Prostat Kanserinin 4. Evresi
İçindekiler

Prostat kanserinin  4. evresi,  kanseri prostat bezi dışına çıktığını ve çevredeki komşu organ ya da dokulara yayıldığını ifade eder. Prostat kanseri evrelemesi uygulanacak olan tedavi seçiminde önemlidir.

Prostat kanseri yavaş ilerleyen kanserlerden biri olarak bilinir. Ancak bazen hastalığın farkına varılması yani tanısının konulması çok gecikir. Bu yüzden prostat bezi içindeki kanser dokusu, prostatı çevreleyen kapsül adı verilen kılıfı aşar ve çevre dokulara yayılır. Örneğin, prostatın hemen yanında bulunan meni kesesi tutulduğunda,  hastada meninin azalması ve kanlı meni gelmesi gibi şikayetler görülebilir.

Hastalık daha da ilerlerse, sfinkter adı verilen ve idrar tutmaya yarayan büzücü kasları, rektum adı verilen kalın bağırsağın son kısmını ve prostata komşu olan leğen kemiği kaslarını ya da  leğen kemiklerini tutabilir.

Prostat Kanseri Evreleri

Prostat bezinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesine prostat kanseri adı verilir. Zamanında tedavi edilmediği takdirde, kanser hücreleri kan damarları ve lenf sıvısı aracılığı ile vücudun diğer dokularına da yayılır. Hastalık, başta lenf düğümleri ve kemikler olmak üzere, daha sonraki süreçte karaciğer ve akciğer gibi diğer organlara da yayılır.  Düzenli kontroller yapılmaz ise hastalığın belirtileri uzun süre hissedilmez. İleri evrelerde hastalık şiddetlendiğinde bazı belirtiler ortaya çıkar, ancak bu dönemde de tedavi daha da zorlaşmış olur.  Bu yüzden 50 yaş üzerinde olan erkeklerin her yıl bir ürolog doktora muayeneye gitmeleri gerekir.

Hastalığın doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için öncelikle  evresinin doğru tespit edilmesi gerekir. Prostat kanserinin evresi yani kanserin yayılma derecesi tespit edilir ve hastalığın tedavisindeki en etkin yöntem belirlenir.

Prostat kanseri evreleri;

Evre 1:  Kanser henüz prostat bezi içindedir. Bu evrede genellikle kanser herhangi bir şikayete yol açmaz. bu yüzden tespit edilemez.

Evre 2: Kanser hücrelerinin çoğaldığı ancak hala prostat bezinden dışarıya yayılmadığı evredir.

Evre 3: Kanser hücreleri artık prostat bezinin dışına çıkmıştır. Ancak henüz lenf bezlerine yayılma gerçekleşmemiştir.

Evre 4: Kanser hücreleri prostat bezinin dışına çıkarak lenf bezlerine, mesane boynuna, leğen boşluğundaki kas dokularına ve diğer komşu organlara yayılmaya başlamıştır.

Prostat Kanserinin  4. Evresi

Prostat kanserinin 4. evresi, diğer evrelere göre yaşam beklentisi daha düşük olan kanserlerdir. Bu evrede bulunan prostat bezinin  ameliyat ile çıkarılması, daha düşük evredeki kanserlere göre daha zordur. Bu yüzden bu hastalarda ışın tedavisi (radyoterapi) ve hormon tedavisi tercih edilebilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru